436 in het algemeen en de bij eene colonne ingedeelde stafofficier eigenlijk behoort te zijn, onzes inziens, in het Leger nog niet is doorgedrongen, vooral niet wat het laatste punt betreft. Behoudens enkele loffelijke uitzonderingen toch, meestal het gevolg van de persoonlijkheid van den betrokken officier, is de bij eene colonne ingedeelde stafofficier doorgaans niet veel meer dan de rapportenschrijver van den colonne- commandant, terwijl hij oneindig meer behoort te zijn. Hij moet zijn het oogde rechterhand van den colonnecommandantdie mot nooit verftauwenden ijver alles ziet en alles weet, wat er voorvalt en den tact heeft, daarop ter goeder tijd en op de juiste wijze de aandacht te vestigen. Het is niet gemakkelijk, een goed stafofficier te zijn, maar toch zijn er enkele officieren in het leger- onder de kameraden met onderscheiding genoemd, die, al waren ze dan nog niet in allen deele volmaakt, toch hebben getoond, dat zij het ware begrip van die betrekking hadden; en het is te hopen, dat het Legerbestuur van hunne kennis en talenten zal weten partij te trekken en die niet zal doen verloren gaan door daarvan geen gebruik te maken. Maar hun aantal is gering en moet vermeerderd worden, want bij onze wijze van oorlogvoeren tegen Inlandsche vijanden, waar steeds meer of minder kleine colonnes tot een gemeen schappelijk doel moeten samenwerken, hebben wij veel stafofficieren, dat wil zeggen veel goede stafofficieren noodigwil men geene kansen loopen, dat eene gecombineerde operatie, al is ze nog zoo goed uit gedacht, verkeerd uitloopt. In Atjeh is dit dikwerf maar al te zeer geblekendauk zij 't afwezig of slechts in gering getal aanwezig zijn van goede stafofficieren. Wij hebben geen Generalen staf noodig gecopieerd naar de staven der groote Europeesche legers, waar de brigade de tactische eenheid en waar het dus natuurlijk isdat die staf hoofdzakelijk uit Kapiteins bestaat. De werkkring van onzen Generalen staf is ook eeuigszins anders dan van zoodani- gen staf in Europa. Yooral bestaat er verschil tusschen de werk zaamheden in vredestijd, door den staf te verrichten. Het verza melen van gegevens omtrent landen en volkenwaarmede wij in oorlog kunnen komen, en hunne strijdmiddelen is in Indie van veel geringer omvang dan in Europa. Is dus de werkzaamheid van den stafofficier in lndiê in vredestijd aanmerkelijk minder uitgebreid

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 443