440 Dwangarbeiders zijn aanwezig in alle groote garnizoensplaatsen en in alle gevallen in die plaatsen, waar de commandementen der groote militaire afdeelingen zijn gevestigd, en ze doen daar over het algemeen in gewone tijden waarlijk niet veel. "Wij zouden in de residentiëu der afdeeliugscommandanten een gedeelte der aanwezige dwangarbeiders tot transportcompagniën wenschen te vereenigen; de sterkte dezer compagniën zou afhankelijk zijn van het beschikbare aantal en van het aantal troepen, in de afdeeling aanwezig. Aan het hoofd van eene compagnie staat de commandant van den transporttrein met het noodige kader, dat op zulk eene wijze is georganiseerd, dat het gemakkelijk en geleidelijk kan worden uitgebreid. Voor de commandanten zou men zeer goede stof kunnen vinden in gepensioneerde officieren, mits geschikt voor de velddienst. Het mindere personeel zou gevonden kunnen worden uit den stand, waaruit het meerendeel der militaire schrijvers wordt getrokken. In vredestijd zou deze compagnie zeer goed kunnen worden aangewend voor verschillende diensten, die thans worden betaald, b. v. in de magazijnen, en op die wijze reeds geoefend worden in die werkzaamheden, die te velde zullen gevorderd worden cn alzoo eene deugdelijke kern vormen voor den transporttrein bij eventueele expeditiën. Zoodra er sprake is van eene of andere belangrijke expeditie, dan worden de transportcompagniën onmiddelijk uitsluitend gebezigd bij de werkzaamheden, die ter voorbereiding moeten dienen, en gaande weg uitgebreid en op de vereischte sterkte gebracht door bijvoeging van nieuw kader en dwangarbeiders of wel door overplaatsing uit andere afdeelingen. Bij kleine expeditiën. die zeer snel moeten ver trokken, heeft men eenvoudig de transportcompagnie uit de afdeeling of een .gedeelte daarvan marschvaardig te maken. Wanneer bij belangrijke expeditiën meer transportcompagniën bij elkander worden gevoegd, dan behooren zij gezamenlijk onder één hoofd te worden gesteld, die tot den expeditiecommandant in dezelfde verhouding staat als de dienst- en corpschefs en die verantwoordelijk is voor de richtige aanwending en do goede administratie van het transportpark. De aanvulling der geleden verliezen geschiedt uit de achtergebleven transportcompagniën. Veranderen de omstandigheden en kunnen ook andere transport-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 447