441 middelen gebezigd worden, dan komen deze insgelijks onder de be velen van den algomeeuen transportcommandant. Op deze wijze gelooven wij, dat op weinig kostbare wijze in éene levensbehoefte voor het leger kan worden voorziende werkzaamhe den, thans door de dwangarbeiders gepresteerd, zijn in vredestijd zéér luttel en zouden meerendeels zeer goed door betaalde diensten kunnen vervangen worden. De hiertoe vereischte uitgaven zullen zeker minder bedragen dan hetgeen thans wordt betaald voor die werkzaamheden, die bij eene goede dienstregeling door de transport- compagniën zouden kunnen gepresteerd worden. Ook het materieel, dat bij de transporten moet worden gebruikt, eischt voorziening. Met zorg behoort te worden nagegaan, welke de meest doeltreffende verpakking is van de mede te voeren voorwerpen. Dat materieel, van deugdelijke constructie, moet in groóten voorraad aanwezig zijn. De ondervinding van hen, die in Atjeli de transporten regelden, kan hierbij den besten leiddraad verschaffen, en wij hopen dat die ondervinding niet verloren zal gaan, maar dat zij, die daartoe bevoogd zijn, niet zullen schromen, hunne stem te verheffen in het belang van het leger. Zoo als wij zeiden, is het door ons voorgestelde slechts een schema, dat wellicht voor verbetering vatbaar is, maar wij zullen ons gelukkig rekenen, wanneer het besproken denkbeeld aanleiding geeft tot ge dachtewisseling over eene zoo belangrijke behoefte, die, wij herhalen het, dringend voorziening vereischt. Het in den Jndischen oorlog in ééne hand vereenigen van al de beschikbare transportmiddelen achten wij een hoofdbegiusel om eene geregelde transportdienst te waarborgen; de vereeniging van deze dienst met de Intendance of den Staf achten wij echter ondoelmatig, omdat we al de nadeelen er van hebben gezien. Kon men elk corps en elke dienst hunne eigene transportmiddelen geven, zoo zou dat voorzeker liet beste zijn, maar dat is ondoenlijk, omdat de daarvoor noodige hoeveelheid niet te verkrijgen is. De middelen zullen altijd beperkt zijn, en alleen door verstandig, beredeneerd overleg zal men met die gebrekkige middelen eene goede uitkomst kunnen bereiken. Het daarvoor noodige werk is te veel omvattend om het als bijzaak behoorlijk te kunnen waarnemen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 448