442 Omtrent 3e, de mindere geoefendheid onzer troepen een enkel woord. Al mogen er uitzonderingen zijn, nog altijd wordt do Infanterie en bij de andere wapens zal het wel tamelijk hetzelfde zijn, in het algemeen niet geoefend, zoo als wij meenen, dat noodig is. Hun, die 't niet met ons eens mochten zijn, verzoeken wij ernstig, eens de volgende proef te nemen. Men brenge eene compagnie, van wel ken landaard ook, voor eene terreinhindernis, greppel, heg of hoogte, laat de compagnie de hindernis passeeren en zie met het horologio in de hand, hoeveel tijd zij daarvoor noodig heeft. Nu late men een paar van de vlugsten op zich zeiven die hindernis passeeren en lette op het verschil in tijd. Het spreekt wel van zelf, dat eene compagnie altijd meer tijd zal noodig hebben dan een enkel individu voor het passeeren van zulk eene hindernis, maar de proef zal duidelijk aantoonen, dat het vlugger kan dan thans over het algemeen het geval is. Wij zouden wel wenschen, alle éxercitieterreinen in Indië door één pennestreek te kunnen veranderen in geaccidenteerde terreinen, want zoolang de eersten blijven bestaan en de oefening hoofdzakelijk daarop plaats heeft, zal da oefening van den troep, van welk wapen ook, niet verbeteren. De oprichting der depötbataljons heeft ten minste de Infanterie eene schrede vooruit gebracht; de oefening der recruten kan thans bij die corpsen plaats hebben, waardoor ten minste een bezwaar is opgeheven om met het bataljon of met de compagnie minstens drie malen 's weeks eene goed uitgedachte, met zorg uitgewerkte en uitgevoerde practische oefening te doen verrichten, die minstens eenige uren duurt en waarbij men elk willekeurig terrein kiest en de troep door dik en dun laat marcheeren, even als 't in den oorlog moet geschieden. Terreinen zijn in den omtrek der groote garnizoenen wel te vinden, als men ze maar zoeken wil, maar ze zullen zeker niet ontbreken bij de groote centra van troepen, die thans worden gemaakt; ten minste wij hopen, dat dit punt bij de oprichting daarvan niet zal zijn over het hoofd gezien. Goed geoefende troepen onder goede leiding en voorzien van eene deugdelijke transportregeling zullen snel marcheeren, sneller dan men

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 449