444 De Heer Niclou vermeldt, dat de troepen reeds om 4 uur 's middags het bivak betrokkeu en dat zij den anderen morgen eerst om 9 uur de beweging konden voortzetten, omdat de vivres niet tijdig aangekomen waren. Het eerste zal wel hebben plaats gehad, omdat de troepen, na den geheeleu dag in beweging en daarbij af gedwaald te zijn geweest, te vermoeid waren om nog langer te mar- cheeren. Waren zij niet afgedwaald, maar hadden zij eene te vo ren goed overdachte richting gevolgd, dan zouden zij op dat zelfde tijdstip zeker veel verder zijn geweest, misschien wel dien dag veel eerder het doel volkomen bereikt hebben. Het tweede is een ge volg óf van het niet geven van behoorlijke orders, het werk van den staf of van gebrekkige opvolging van goed gegeven orders als gevolg van onvoldoende regeling der transportmiddelen. Zoowel Borel als Niclou vermelden, dat eeu gedeelte der troepen, die aan de omtrekking deelnamen, naar Penajoemterugkeerden, al zijn zij 't niet geheel eens omtrent het tijdstip, waarop dat ge schiedde; uit Borel toch zou men afleiden, dat de terugmarsch 's avonds geschiedde, terwijl die volgens Niclou den anderen morgen plaats had. Ook het boek van Generaal Van Swieten is hierom trent niet duidelijk; daarin wordt gesproken van verwisseling van het 2C en 14° bataljon. Hoe het ook zij, in allen gevalle schijnt er doelloos te zijn heen en weer getrokken en de geheele ma noeuvre, die van zooveel belang was, met groote verwarring te zijn gepaard gegaan, eene verwarring (f) die zich ook bij latere gelegenheden meermalen heeft voorgedaan en die geene andere oor- BI adz. 106. Er dient een 1ste Luitenant-kwartiermeester in het leger, die do geheele toe dracht der zaak weet te vertellen. Wellicht zal hij, die tot dusverre door redenen van bescheidenheid weerhouden werd te spreken, later hierover zijne stem laten liooren. REDACTIE. Doelloos heen en weer getrokken hoegenaamd niet. Vermoeide troepen werden door versche vervangenzie pag. 42 van het laatste werk van Generaal Verspyck. morgen naar Penajoeng. Redactie. (t) Lat er verwarring geweest is bij andere gelegenheden, zullen we niet ontkennen, maar verwarring bij de omtrekking van den Kratonwaaraan we deel hebben genomen in eene betrekking, die ons veel te zien gaf, is er, volgens onze wetenschapniet geweest. Redactie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 451