459 hij toen en later het niet gewaagd heeftdien te overschrijdenmoet worden toegeschreven aan vrees van zijne zijde en waakzaamheid aan de onze, maar toch zou hij er eindelijk toe gekomen zijn, had Pel niet zeer spoedig ingezien, dat de zuiver passieve verdediging, waartoe hij in het begin gedwongen werd, door gebrek aan troepen onhoudbaar was en op onzen ondergang zou zijn uitgeloopen. Voor zeker, Pel, die met voorbijgang van anderen, door Generaal Van Swieten werd aangewezen om het door hem begonnen werk te voltooien, zou niet zonder gegronde redenen van de hem voorgeschreven gedrags lijn zijn afgeweken; want men moet aannemen, dat toen Generaal Van Swieten het oog op hem vestigde, deze de overtuiging had, dat Pel zijne inzichten deelde. Al kunnen we echter als zeker aannemendat dit in het begin het geval was, weldra bleek het tegendeel. Eene der eerste daden van Pel was, door het zuiveren vau het omliggende terrein zoowel van vijanden als van struikgewas, zich ruimte te verschaffen; maar de omstandigheden, waaronder dit geschieddevoortdurend verontrust door een onvermoeiden vijandwaren oorzaakdat de opruiming van dat struikgewas slechts zeer gebrekkig geschiedde, zoodat het in 1877 weder tot den vorigen toestand was teruggekeerd en wijdestijds de wallen langs wandelende, dikwijls het hoofd hebben geschud over de verregaande zorgeloosheiddie zulk een verraderlijke rimboe rondom onze hoofdvestiging liet bestaanwant al was die voor onze weinig geoefende soldaten eene moeilijk te passeeren hindernisvoor den Atjeher bestond daar gelegenheid te over om zich in stilte te verzamelen en den niet steilen en op verscheidene plaatsen lang niet hoogen wal te overschrijden. Honderd, ja zelfs vijftig kloeke mannen zouden ook nog in die dagen in staat zijn geweest, in den Kraton een bloed bad aan te richteneenig in onze Indische krijgsgeschiedenis. Dit is zelfs in het begin het geval niet geweest. De Generaal Pel heeft nooit de inzichten van den Generaal Fan Swieten gedeeld, wat hij hem ook later (particulier?) moge geschreven hebbenwaarop Generaal Van Swieten zich heeft beroepen. Reeds vóór 26 April 1874 kon men het verschil van inzichten uit den mond van Kolonel Pel hooren, Pel behoort reeds aan de geschiedenis toe, en deze heeft vecht op de waarheid. Redactie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 466