460 Het onder profiel brengen van de wallen van den Kraton en het bouwen van logies daar binnen hadden o. i. tot later kunnen worden uitgesteld, doch hadden moeten worden voorafgegaan door het verzekeren der stormvrijheid en van eene goede gemeenschap met de reede. Dat had onmiddelijk na don val van den Kraton gemakkelijker kunnen geschieden dan later, toen de vijand dichter was opgedrongen. Drie maanden zouden daartoe wel voldoende zijn geweest. Wat heeft men aan netjes afgewerkte wallen of half afgewerkt logieswaar binnen men zich toch niet rustig kan bewegenmaar in gestadige onrust leeft en voortdurend op zijne hoede moet zijn om niet overvallen te worden? De toestand, waarin Pel werd achtergelaten, kan den toets van een onpartijdig onderzoek niet weerstaan. Wij gelooven niet, dat er in het leger één denkend officier wordt aangetroffen, die met de hand op het hart den maatregel, die dien toestand in het leven riep, zal kunnen of willen verdedigen. Dat kan alleen blinde ingenomen heid, partijzucht of onbekendheid met de toestanden, en daar wij niet schrijven voor partijdigen, zullen we daarover niet verder uit weiden. De moesonvrees, die de 1° expeditie in een terugtocht veranderde, deed Generaal Van Swieten dezelfde fout maken, hoewel het toch later bleek, dat onze troepen wel in staat waren, de onaangenaamheden van het weder te trotseerenmen denke aan de maanden, doorgebracht in de bivaks te Anagaloeëng en Montasih-Mesigit met bandjirs, zooals de Generaal Van Sivieten er geene enkele heeft behoeven te doorstaan. Pel kon in het begin niet anders handelen dan hij deed, en de middelen in aanmerking genomen, die men hem verschafte, deed hij het op schitterende wijze. De vraag is echter of ook zijne latere handelingen in allen deele den toets der critiek kunnen doorstaan. Zijn stelsel om door den aanleg van eene reeks van bentings van Kroeëng Baba tot Kroeëng Biaaau de vallei van Groot-Atjeh, den vijand den toevoer te ontnemen, is gebleken eene hersenschim te zijn geweest, zooals het AtjeliAvama er zoo velen heeft voortgebracht. Wij kunnen het ons voorstellen, dat het onder den drang der omstan digheden, die menig ander reeds vroeger zouden hebben geknakt, bij een man als Pel kon ontstaan, die, hoe dapper en energiek be-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 467