464 dienste staande middelen niet moeilijk was, vooral ook omdat hij, zoo die middelen al onvoldoende bleken, slechts te Spreken had om die te krijgen, was voor Pel veel moeilijkermaar het zou ook voor hem mogelijk zijn geweest, zoo hij na zijn optreden onmiddelijk had gesproken, zooals zijn hart het hom ingaf, als hij met evenveel klem had aangedrongen op den terugkeer der naar Java gezonden troepen als op de terugzending van liet door Van Swieten onnoodig geoor deelde achterlaadgeschut. Pel zocht in liet begin evenzeer heil in eene passieve verdediging als Van Swietenterwijl het minstens genomen eene actieve had moeten zijn om de bereiking van het doelerkenning van onze meer derheid door den vijand mogelijk te maken. Zelfs het schijnbaar agressief optreden in de tweede periode Pel in 1876 had het passieve verdedigingsstelsel op den achtergrond; die operatiën werden alleen begonnen, omdat het, ook met de aanvankelijk daargestelde benting- linie onmogelijk bleek, met eenig succes den verdedigenden oorlog te blijven voeren. Voorzeker heeft die gedeeltelijk daargestelde linie Kroeëng Baba Kroeêng Bia ons niet veel verder gebracht, maar integendeel schat ten van geld verslonden en ons leger in liooge mate gedemoraliseerd. Kan er iets nadeeliger zijn voor een leger, dan in kleine, versnip perde afdeelingen als 't ware voortdurend opgesloten te zitten in zeer kleine ruimten, telkens en telkens weder door een uittartenden vijand met meer of minder succes beschoten, zonder dat men ooit dien vijand het zwijgen mocht of kon opleggen? In 1877 en het begin van 1878 zijn dan ook in Atjeh meer zelfmoorden gepleegd dan in normale tijden in tien jaren in het geheele leger. Hoevelen hebben bovendien hunne gezondheid verloren door den voortdurend gespannen toestand, waarin men, binnen die versterkingen opgesloten, dag in dag uit verkeerdeHet was dan ook eene ware verademing voor het leger, toen eindelijk in 1878 met dien onhoudbaren passieven toestand gebroken werd. En toch zou die passieve houding [we zeiden het reeds] misschien tot het doel hebben geleid, zij het dan ook na, wie weet hoe lang en tijd, indien de telkens terugkeerende vredesfictie en troepen vermindering onder het bestuur van den Gouverneur-Generaal Van

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 471