465 Lansberge daarop niet waren gevolgd, die haren oorsprong hadden in de ij dele gedachte, dat de vijand den strijd moede was en de vredespartij, die naar onze meening toen evenmin bestond als vroeger, eindelijk het overwicht had gekregen op de oorlogspartij. Naar onze overtuiging is er eerst eene vredespartij ontstaan na de gevoelige slagen, in 1878 en 1879 aan den vijand toegebracht. Eerst toen heeft de vijand kunnen zien, dat wij, als wij maar ivillen, hemde baas zijn, en heeft ten minste een groot gedeelte van het volk zich gebukt onder het ijzeren juk der noodzakelijkheidmaar ook nu nog is dat gevoel niet algemeen en is het zaak, zoo voorzichtig mogelijk te werk te gaan en op alles voorbereid te zijn. Hoewel dit door ieder subaltern officier wordt ingezien, schijnt het bij de Regeering niet begrepen te worden en vleit zij zich weer met eene hersenschim, vil steeds veel meer troepen terugtrekken dan noodig en nuttig is, tot, ja, tot dat men genoodzaakt zal zijn, de terugge roepen troepen op nieuw naar Atjeh te zenden en op nieuw krijg en verwoesting over het land te brengen, dat reeds zooveel geleden heeft, dank zij ons systeem om een veroveringsoorlog te voeren met proclamation, contracten en onderhandelingen, met een vijand, die zich noch aan het een, noch aan het ander stoort, zich door niets gebonden rekent en alleen bukt voor het recht van den sterkste, nadat hij gevoelig heeft ondervonden, dat hij de sterkste niet is. Nog een enkel woord over het in Atjeh ten deele zoo zeer mis bruikte benting stelsel. Dat stelsel werd het eerst op ruime schaal toegepast door den Generaal De Koek in den Javaschen oorlog. Op Java kon het tot een goeden uitslag leiden, omdat het, aanvankelijk in ruimen kring toegepast, den vijand later nauwer en nauwer insloot en alzoo, het oorlogsterrein en de aan den oorlog verbonden onkosten verminderende den vijand van zijne hulpbronnen afsneed. Later, tijdens den Bandjermasingschen opstand door den Luitenant- Kolonel Verspijck toegepast in de Z. O. afdeeling van Borneokwam het meer overeen met het in 1878 en 1879 in. Atjeh toegepaste stelsel van etappepostendat alzoo de noodzakelijke steunpunten voor de operatiën vormde. Zooals het door Pel in de tweede periode, bij wijze van afsluitings- 30

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 472