36 toepassing, voor zooveel noodig, van het bepaalde omtrent de classificate. Ook zijn de chefs der ziekeninrichtingen gerechtigd, wanneer als gevolg van zeer tijdelijke, buitengewone omstandigheden het organiek toegestane personeel niet voldoende is, in de behoefte te voorzien door aanvrage van militairen uit de garnizoenen, dan wel door in- dienststelling van vrije liedenmoetende die noodzakelijkheid telkens door certificaten worden geconstateerd. In stede van Europeesclie en lnlandsche soldaten, kan een gelijk aantal voor de veld- en benting-dienst afgekeurde Amboineesche en Afrikaansche soldaten bij de militaire ziekeninrichtingen worden in dienst gesteld. In het tweede gedeelte van dit opstel is reeds gezegdhoe het personeel der liospitaaldienst gerecruteerd en permanent of tijde lijk aangevuld wordt en uit welke vreemdsoortige elementen het bestaat. Men moet weder in het Indische leger zijn, om zoodanige organisatie te kunnen hebben. Zij heeft reeds genoeg ergernis ver wekt, om er nog veel over te zeggenniet het minst aan de com mandanten der bataljons Infanteriedie hunne valide manschappen voor tijdelijk ziekenoppasser of handlanger moeten afstaanAlles is ook hier weder op een goedkoopje gebaseerd. Eene goede organi satie der hospitaaldienst kost geld en daarom durft men haar niet aan. Hoevele schakeeringen biedt de hospitaaldienst niet aan? Er zijn in elk goed georganiseerd leger compagniën hospitaalsoldaten er zijn ziekenverplegersziekendragers., ziekenoppassers en, vooral niet te vergeten, de reeds genoemde Lazarethgehülfen, die onderofficieren der Geneeskundige dienst genoemd mogen worden. Doel en werkkring dezer categoriën zijn reeds door ons omschre ven. Zij behoeven echter hier eene nadere bespreking. Ziekenver plegers en ziekenoppassers omvatten ons tegenwoordig bedieningsper soneel der militaire hospitalen met het hulppersoneel voor de phar- maceutische dienst, waarover later. Ziekendragers en onderofficie ren der Geneeskundige dienst moeten de compagniën hospitaalsolda ten vormen. Bij de oprichting hiervan verwarre men dus niet de twee laatste elementen met de twee eerste. Ziekenverplegers zijn voorna melijk noodig in de hospitalen en ambulances, maar bij den marchee- renden troep overbodig. Toch moeten zij bij eene raarcheerende co-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 47