- 39 - Hiervan zijn te vormen 3 compagniën hospitaalsoldatente ka zerneeren bij de grootste militaire hospitalen in de le, 2e en 3e mili taire afdeeling op Javabestaande uit 27 onderofficieren der Genees kundige dienst, 109 ziekendragers en 9 ziekenverplegers. Yoegtmen nu nog hierbij 1 sergeant-majoor en 1 fourier, 1 hoornblazer en 1 officier van Gezondheid der le klasse, commandant, dan krijgen wij voor de formatie van eene Indische compagnie hospitaalsoldaten 1 officier van Gez. der le kl., commandant, 1 sergeant- majoor 1 fourier, 1 hoornblazer, Inlander 27 onderoff. der Geneeskundige dienst, (Europeanen en Amhoineezen) 9 ziekenverplegers Europeanen Javanen en Amhoineezen) 109 ziekendragers, (Inlanders). De onderofficieren der Geneeskundige dienst zouden den graad van sergeant-majoor of adjudant-onderofficier, de ziekenverplegers van sergeant, de ziekendragers van fuselier en korporaal kunnen hebben. De bezoldiging van deze graden kan gelijk zijn aan die van het be staande bedieningspersoneel der militaire ziekeninrichtingen. De onder- officiereu der Geneeskundige dienst moeten hunne opleiding en vorming aan de door ons in het eerste gedeelte van dit opstel genoemde Applicatieschool te Batavia ontvangen; terwijl het overige'personeel der compagniën hospitaalsoldaten gevormd zoude kunnen worden bij de groote militaire hospitalen ter plaatse, waar de compagnie gekazer neerd wordt. Onder het bedieningspersoneel voor de militaire ziekeninrichtingen is ook begrepen het personeel, benoodigd in de apotheken. Wat doet dat personeel? Als wat doet het dienst? A\s apothekersbedien den, als leerling-apothekersals hulp-apothekersWat zijn zij? In de laatste rubriek van den formatiestaat voor het bedieningspersoneel voor de militaire ziekeninrichtingen is er sprake van een adjudant onderofficier helper in de apotheek van het militair hospitaal te Amboina. Vroeger waren er meer van die adjudanten-onderofficier, helpersvermeenen wij. Dat men helpers aanneemt voor onze mili taire apotheken, zal niemand wraken, mits zij tot helpen in phar- inaceytischen zin, tot assistentie in die apotheken bevoegd, wettelijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 50