507 En hoe wordt nu dat Koninklijk besluit ten uitvoer gelegd? Tot 1875 werden 2° Luitenants tot len Luitenant en le Luitenants tot Kapitein bevorderd bij ontstaande vacatures en volkomen ge schiktheid voor den hoogeren rang van hem, die volgens deze rege len in de termen viel, bevordering te maken. De geschiktheid werd beoordeeld naar de ingediende conduitebeoordeelingen. In dat jaar kwam men echter tot eene nieuwe lezing van het betrek kelijk artikel van het Koninklijk besluit en interpreteerde men het in dien zin, dat ook met den diensttijd rekening gehouden en het be ginsel gevolgd werd, dat 2e Luitenantsom tot 1C" Luitenant te worden bevorderd, minstens twee jaren in den eerstgenoemden rang, on dat 1° Luitenants, om voor den kapiteinsrang in aanmerking te kunnen komen, minstens acht jaren als Luitenant moesten hebben gediend. Of deze bepalingen voor alle wapens en diensten geldt, weten wij niet. Wel weten wij, dat zij werd en nog wordt toegepast op de officieren van de wapens der Artillerie en Genie, (voor de Artillerie op de 2° Luitenants) maar niet op de officieren der Genees kundige dienst. Hoe die interpretatie is, hebben wij tot nu toe uit geen enkel geschrift kunnen opmaken, ofschoon de maatregel toch zeker van gewicht genoeg is, om dien bij Algemeene Order of bij eenigo an dere verordening ter kennis te brengen van het Indisch officierscorps. Aan dat beginsel werd, voor zooverre wij weten, van het boven genoemde tijdstip af streng de hand gehouden voor het wapen der Genie. Alleen werd, zoo als we reeds gezegd hebben, eene uitzondering gemaakt met de officieren van de Geneeskundige dienst, die, na te hebben voldaan aan het voor den hoogeren rang voorgeschreven examen, tot dien rang bij ontstaande vacature werden bevorderd, zonder dat daarbij eenige diensttijd werd in aanmerking genomen. Waarschijnlijk vindt de bovenbedoelde maatregel zijn oorsprong in de omstandigheid, dat de restrictieve bepaling voor het wapen der Genie werd gemaakt, omdat aan officieren van eenig ander wapen, die nog geene acht jaren diensttijd hadden, geene voldoende geschikt heid kon worden toegekend om als Kapitein werkzaam te kunnen zijn, terwijl de officieren van Gezondheid bij hun examen hunne pvactische geschiktheid kunnen doen blijken. Volgens een ander gerucht werd de bepaling in het leven geroepen

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 514