512 compagniescolonne (C. S., 5a) zijn opgesteld en kunnen zij dus in dezen marschvorm dadelijk afmarcheeren. Yoor sommigen gelijkt de beweging wellicht omslachtigzij kan echter, naar onze meening, niet anders geschiedenvermits men in het oog moet houdendat de sectiënuitmakende de rechter of linker halve divisie, steeds naast of achter elkander moeten staan. Het rechts [links] voorwaarts afmarcheeren zal bij het manouvreeren dikwijls te pas komen, wanneer men zich naar de rendez- vous stelling wil begeven. Op grond hiervan moet deze wijze van afmar cheeren, naar onze ineening, ook in de Compagnieschool onderricht worden. 12". Deze wijze van verzamelen kan op alle terreinen, vooral in Indië, te pas komen en mag, naar onze meening, in het reglement niet ontbreken. De vijand wordt hierdoor verrast of misleid en kan zijn vuur op de voorbij trekkende manschappen minder concen- treeren. In Atjeh hebben wij deze wijze van opmarcheeren meer malen in practijk moeten brengen en de goede resultaten er van ondervonden. De weglating van 116, R. S. zou in strijd zijn met den grondslag van het onderricht, aangegeven bij de marschen, 116 R. S. Deze is, naar het ons voorkomt, niet met opzet in het reglement weggelaten, maar eenvoudig vergeten. De guides kunnen hun afstand behouden en marcheeren, in de nieuwe directie komende, onmiddelijk in de richting der voorgaande guides door. Men heeft, in strijd met liet geleerde in den grondslag van het onderricht, altijd de vroegere wijze van zwenking gevolgd. Bij slechts weinige bataljons hebben wij 116 R. S. zien toepassen. 21", 22, 23, 34. De wijzigingen in deze vereischen, naar onze meening, geene toelichting. Zij behooren tot de uitvoering eener goede marschvaardigheid en zijn gebaseerd op de onmiddelijke ontwik keling naar twee zijden tegelijk. 25. De verandering van groepen in plaats van halve sectiën is een gevolg van de bepaling in het tirailleurreglement. Ons komt ook deze benaming beter voor, omdat zij bij het tirailleeren overal is aangenomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 519