40 bevoegd zijn. Of bestaan hieromtrent in Indiêvoor de goedkoopte, nog geene bepalingen? Hoe gaat het met die helpers in apotheken, die niet onder toezicht van een militairen apotheker, maar van een officier van Gezondheid staan, die ingevolge de bepalingen van de Wetten van 1865 is aangesteld? Die officier van Gezondheid is zelf niet bevoegdvolgens de Hollandsche wet maar in Indiê? Dat het noodzakelijk is, onder het personeel der militaire Ge neeskundige dienst ook apothekersbedienden op te nemenis door de Staatscommissie van 1877 aangetoond. Daarin had ook de Heer J D. SixReferendaris voor militaire zaken aan het Ministerie van Koloniën, zitting. Men onthoude dit wel en leze hoofdstuk YI van het verslag der Commissie. Welke voorwaarden moeten aan de be noeming tot militair apothekersbediende verbonden zijn Tot dusverre kende ook de Hollandsche wet die betrekking niet en kon zij dus ook niet zeggen, wie tot die betrekking benoembaar zijn. Toch is het noodig geacht, hunne bevoegdheid te omschrijven, omdat in Nederland in Indiê niet? bezwaren kunnen rijzen tegen het bezigen van die apothekersbedienden in militaire apotheken, aan wier hoofd geen apotheker, maar een officier van Gezondheid (volgens de nieuwere opleiding) staat. In artikel 17 der NederlandscheWet van 25 December 1878, Nederlandsch Staatsblad N° 222) leest men „Als apothekersbedien den met gelijke bevoegdheden en verplichtingen, als volgens de bestaan de wetten en wettelijke verordeningen die zijn des hulpapothekers, kunnen worden toegelaten zij, die na volbrachten achttienjarigen leeftijd met goed gevolg een examen hebben afgelegd, waarbij genoegzame bewijzen gevorderd worden van kennis en geschiktheid, noodig tot het gereedmaken van recepten". Onder toezicht van de militaire artsen kunnen zij werken. Maar hoe ver gaat dat Voor het examen wordt niet meer gevorderd dan het gereed maken van recepten. „Is deze bepaling" zoo vroeg men in Nederland„niet gevaarlijk?'' Er kan niet altijd een arts achter hen staan. En men weet wel, dat het gereed maken van een recept nog iets anders is dan het een of ander afwegen in een kruidenierswinkel. Men heeft er wel eens over gedacht, uit militaire leerling-apothekers de officieren der Pharmaceutische dienst te vormen. Van den leer-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 51