534 - Gaat het Legerbestuur er toe over om aan de Regeering het voorstel tot afschaffing van den ransel te doen, dan zal dit ongetwijfeld grooten bijval linden, omdat daardoor eenige duizenden uitgespaard zullen worden terwijl voor het af te schaften kleedingstuk niets in de plaats behoeft te komen; want do broodzak, die den ransel moet vervangen, zoo als aan getoond wordt in het hieronder volgend rapport, behoort reeds tot de uitrusting van den soldaat te velde. Het zij mij vergund, thans het toegezegde rapport hier te insereoren, om daarna nog met een enkel woord van de bij het Leger in gebruik zijnde schoen-, kleêr- en slotborstelalsmede van de plaatsing der schroe- vendraaiers in de patroontaschden patroonzak van deze tasch en, van het zoogenaamde oliefieschje to gewagen. Ik ga thans over tot de vermelding van mijn rapport, waarin ik zeide, dat geduiende den tocht naar Gleieëng het niet medenemen van den ïansel geene klachten bij mijne onderhebbende compagnie heeft uitgelokt en het mijns inziens geen ernstig betoog zal vorderen om aan to too- nen, dat de ransel bij hot leger kan gemist worden. De soldaat toch wordt te velde door den ransel omioodig belast, omdat het weinige, dat hij, behalve zijn droge vivres, heeft mede te voeren, zijnde een hemd, een paar schoenen, c. q. een onderbroek en wat naai- gereedscliap, geborgen kan worden iu den broodzak, zoo als dan ook werkelijk heeft plaats gehad bjj den tocht naar Gleieëng. Bjj nader onderzoek is geblekendat behalve de vivres voor 2 a 3 dagen, de broodzak bevatten kan: een tunique blauwbaai een pantalon blauw, een hemd. een onderbroek en een paar schoenen; eene uitrustingdie te velde meer dan voldoende is. De broodzak voldoet alzoo aan al de eischen, wat ruimte betreft, die men gewoon is aan den ransel te stellen, terwijl die bovendien van eene waterdichte stof vervaardigd is en op verschillende wijzen door den gebruiker kan gedragen worden b. v. als ransel of en bandoulière, naar verkiezing over den rechter of linker schouder, door welke afwisseling het dragen minder vermoeiend en dus aangenamer wordtzeer zeker een belangrijke factor bij langdurige marseken. De breedte van den draagriem zal echter op 4 centimeter moeten worden gebracht; de tegen woordige is te smal,

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 541