540 wezen op de onvoldoende waarborgen voor de uitzending van goede en geschikte officieren dier dienst en waarschuwden vooral tegen liet uitzenden van vreemdelingen." „De heer Idzerda gaf te gelijk oeuige verbeteringen aan, en de Minister de Waal beloofde met de aan iedere Regering eigene welwillendheid het belangrijk onderwerp in ernstige overweging te zullen nemen. Een volgend jaar werd het onderwerp op nieuw ter spake gebragt, en tot op dezen oogenblik is van de wenschen van den heer Idzerda slechts deze eene bevredigd, dat de rang van officier van gezondheid der derde klasse is opgeheven. Dit neemt echter niet weg, dat, al heeft gedurende 10 jaren iedere stem in deze Kamer gezwegen over de wijze waarop voorzien werd in de behoeften der geneeskundige dienst in Indië, de gebreken zeiven hebben voort gewoekerd en hierdoor de behoefte tot wijziging en herstel al dringender en dringender is geworden." „Die gebreken hebben zich vooral doen kennen sedert de oorlog met Atjeh het noodig heeft gemaakt, een grooter aantal officieren van gezondheid naar Indië te zenden. „Do wijze waarop hier te lande aan Nederlandsche geneeskundigen de gelegenheid wordt gegeven om dienst te nemen als officier van gezondheid in Indiëis zóó weinig in het belang van gindsche dienst geregeld en levert zoo veel bezwaar op, dat slechts zeer weinig bekwame geneeskundigen hier te lande lust gevoelen, zich daarvoor aan te melden. De officieren hier te lande en ook de artsen verlangen niet de betere voorwaarden, waaronder zij hier leven en werken kunnen, prijs te geven voor eene moeijelijke dienst in Indië, die bovendien door de Regering zeer weinig erkend en beloond- wordt. Het gebrek aan officieren van gezondheid in Indië heeft de Regering genoodzaakt, de toevlugt te nemen tot het oproepen van geneeskundigen, en in de keuze dergenen die zij heeft uitgezonden, schijnt niet altijd dezelfde kieschheid te zijn betracht en te weinig gelet op het hooge belang voor Indië en zijn leger van dien tak van dienst." „Onder de uitgezondenen was een Nederlandereen arts, die in staat van dronken schap of van alcoholische verblinding een uterus voor een polijp aanziende, deze had afge sneden en zoo den dood veroorzaakt van de vrouw, tot wier hulp bij ontboden was". „^a zijne veroordeeling deswege van den reg'ter ontvangen te hebben, is weinig tijds later diezelfde arts door de Nederlandsche Regering uitgezonden als officier van ge zondheid voor Nederlandsch-Indië, Zij, die het voorregt gehad hebben met dien offi cier in Indië. te arbeiden tot behoud van gezondheid en leven der militairen en inlanders' kunnen getuigen, hoe die arts, nog altijd voortgaande studie te maken van den alcohol zuiver carbolzuur op eene wond aanwendde en hiermede het zieke deel. in plaats van het te genezen, geheel en al verbrandde; en hoe lijj aan een inlander, dien hij nog bovendien voor den verkeerde aanzag, ter bestrijding van een aanval van het asthma bij dezen, 20 grein tart. emetic, toediende." „Die officier van gezondheid heeft gelukkig niet lang tof last kunnen strekken van zijne patiënten. De dood heeft hem weggenomen". „Maar is er daarom reden om te meenen dat de Regering zooveel beter zorg gedragen heeft voor het lor en de behandeling van liet Indische leger met betrekking tot zijne geneeskundige dienst? Het zij mij dan geoorloofd te wijzen op de omstandigheid dat de bezwarende voorwaarden, waaronder slechts hier te lande Nederlanders als officieren van gezondheid voor Indië kunnen worden aangenomen, de Regering niet

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 547