542 Onder de door de Nederlandsche Regering uitgezonden 76 officieren ook dit moet erkend worden zijn er enkelen, die werkelijk alle achting waardig zijn, zoowel wegens hun gedrag als hunne bekwaamheden. Van de laatst uitgezondenendie slechts voor eene dienst van vijf jaren zijn aangenomen, zijn er dan ook enkelen in vaste Indische dienst overgegaan". „Maar ook dit mag een on regt heeten, den dienenden officieren van gezondheid in Indi'è aangedaan, daar de opneming van zulke vreemdelingen op zoodanige buitengewone wijze, in liet kader van de Indische officieren van gezondheid, alleen kan strekken tot benadeeling van de uitzigten op bevordering dezer laatsten". „Onlangs is van de door mij bedoelden één voor vast opgenomen." „Een dezer dagen is het berigt ontvangen dat een tweede is overgegaan." „De heer de Waal erkende in 1869 dat voorziening in de behoefte aan officieren van gezondheid de rigting moest nemen die aangewezen was door de heeren de Roo en Idzerda «In de Memorie van Beantwoording «Ier begrooting van 1869 zegt de Regering: «Het. is niet raadzaam in de opleiding van jongelieden voor de dienst in Indi'è eeni- ge verandering te brengen, zijnde bij Koninklijk besluit van 4 September 1865, N° 63, dan ook bepaald dat zij aan dezelfde eischen moeten voldoen, dat is het Staatsexamen afleggen." „Verder bepaalt een Koninklijk besluit van 1 Junij 1870 dat vreemdelingen die als officieren van gezondheid in Indi'è in aanmerking wenschen te komen, het bewijs moeten overleggen dat zij in hun land aan het Staatsexamen [in Oostenrijk bestaat evenwel geen Staatsexamen] hebben voldaan." „Dit Koninklijk besluit schijnt evenwel niet voortdurend te zijn opgevolgd, en men heeft den vreemdelingen in plaats van een Staatsexamen, een scliijnexamen laten af leggen. Nederlanders kunnen in Indi'è niet als officieren van gezondheid worden aan gesteld, tenzij zij zich onderwerpen aan het artsexamen, en deze bepaling heeft zoo goed gewerkt, dat tegenwoordig de Nederlandsche geneeskundigen in lndië hoog wor den geroemd. Maar naar mate de Nederlandsche artsen te meer uitmunten door be kwaamheid en geschiktheid, is het ook voor hen te grievender dat vreemdelingen on der zeer voordeolige voorwaarden zonder slag of stoot, zonder moeite en zonder be kwaamheid, voortdurend door de Regering als officieren van gezondheid worden aan geworven. Het examen van die vreemdelingen voor hunne indienststelling verlangd wordt hier eenvoudig afgenomen door twee gepensioneerde officieren van gezondheidt Hoe men tot de toelating van hen op wie ik zoo even de aandacht vestigde heeft kun nen besluiten, is voor degenen die ik daarover raadpleegde, een raadsel," „In elk geval meen ik dat bekwaamheid, geschiktheid en goed gedrag van vreem delingen even goed geëisclit mogen worden als van Nederlanders. Het Indische leger verdient eene betere behandeling, en men kan zich voorstellen hoe de militair zich moet gevoelen die op zijn ziek- en sterfbed genoodzaakt is zijn leed te klagen aan een geneesheer die zijne taal niet verstaat." „De reden waarom de vreemde officieren van gezondheid in het algemeen minder geschikt zijn voor hun werk dan de Nederlandsche artsen is een gevolg hiervan dat de student in de medicijnen in Duitschland slechts 4 jaren aan de akademie behoeft

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 549