543 - door te brengen, alvorens zicli te kunnen onderwerpen aan liet Staatsexamen, terwijl van die vier jaren slechts een jaar gebruikt wordt voor de kliniek. Daar de tijd voor de medische studiën in Dmtsóhland zoo kort is, is ook de omvang van het exa men daaraan geëvenredigd. Herhaaldelijk zijn ook in DuilschJa nd daartegen beden kingen geopperd, maar de Regering aldaar schijnt tot hiertoe bezwaar te hebben ge maakt om in dien toestand verandering te brengen, omdat met eene verlenging van den studietijd ook de studiekosten zouden worden vermeerderd." „Onder de studenten zijn velen behoeftig en nu reeds verpligt gedurende den tijd dat zij studeren, hun bestaan te zoeken in les geven. Ten einde hun tegemoet te komen in die omstandigheden, heeft de Dnitsche Regering, gelijk liet schijnt, voor alsnog van eene verscherping der voorwaarden van toelating tot het Staatsexamen afgezien. Het gevolg daarvan is dan ook dat zij. die zoo gemakkelijk den rang van geneesheer verkregen hebben, in hun eigen vaderland minder gewild zijn, en zich dan verpligt zien een uitweg te zoeken naar ons altijd gastvrij en door den oorlog met Atjeh voor den vreemdeling telkens gastvrijer vaderland. „In de behoefte aan bekwame officieren van gezondheid uit Nederland zal, gelijk reeds vroeger door de lieeien de Roo van AlderwereÜ en ldzerda is betoog'd, bezwaar lijk kunnen worden voorzion, tenzij het lot en de toekomst dier officieren verbeterd worden. Het is reeds een stap van vooruitgang, dat de NederlandscJie Regering den rong van officier van gezondheid derde klasse heeft afgeschaft en thans aan de be trekking van officier van gezondheid in Indiëboven het tractement, verbonden is eene ma andelij ksehe toelage van 50 gulden. Deze wijzigingen zijn evenwel nog niet toereikend geweest om de Nederlandsche geneeskundigen te bewegen zich voor de Indische dienst aan te melden. Dit toch zou wenschelijk zijn, ten einde zooveel mo gelijk den toevloed van vreemdelingen te keeren. De betrekking van officier van ge zondheid in Indi'è moet daartoe voor hen worden begeerlijk gemaakt en dit kan niet anders dan door verhooging van het inkomen der officieren van gezondheid in de lagere rangen. Door hiertoe te besluiten zouden hoogst waarschijnlijk de sommen die thans nog moeten worden uitgegeven, zoowel aan gratificatiën als aan opleiding van geneeskundigen, kunnen worden bespaard of althans aanzienlijk verminderd. "Wanneer de Minister van Koloniën omtrent dit denkbeeld het NederlandscJi-lndiscJie legerbestuur wilde raadplegen, zou ik vreezen, dat van die zijde allerlei bedenkingen zullen geopp erd worden, en men beweren zal, dat de verhouding tussclien de ran gen en tract ementen van de officieren van verschillende wapenen door zulke maat regelen zoude wo rden verbroken. Het geneeskundig belang van Indië en het leger aldaar moge intusschen zoo hoog gesteld worden, dat de Regering zich door zoodanige bezwa ren niet behoeft te laten terughouden van eene exceptionele tractementsverhooging van de officieren van gezondheid 1ste en 2de klasse, daar zulke officieren door hun werk kring toch eigenlijk buiten het leger staan, en dus niet wel met de officieren van an dere wapenen kunnen vergeleken worden. De tijd die bovendien gevorderd wordt voor hunne wetenschappelijke vorming, ten gevolge waarvan zij als arts niet voor hun 25ste of 26ste jaar, op zijn vroegst, als officier van gezondheid 2de klasse kun nen aangenomen worden, is naar mijne bescheidene meening reeds eene voldoende reden om ten opzigte van die officieren eene uitzondering te maken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 550