548 wezig langs de geheele noordkust van Java, terwijl de vijand, voor liet geval aan de middelen van straudverdediging der hoofdplaatsen op Java de zorg besteed werd, noodig 0111 zich aldaar met succes tegen den aanvaller te verdedigen, die punten zeer zeker niet tot debarkementsplaats kiezen .zoude. Yan de te verleenen hulp door onze Marine behoeft niet gesproken te worden; want zij zal of de landing beletten, en dan behoeft ons veldleger niet actief op te treden, of zij belet de landing niet, en dan zoude moeten worden uitgemaakt, of zoo op het bedreigde punt eene voldoende troepenmacht aanwezig kon zijn, het raadzaarïizoude wezenvan dien gedebarkeerden vijand een slag aan te nemen en aan de kust de kansen van eene nederlaag te wagen. Bij de vaststelling der oorlogssterkte van ons veldleger op het papierheeft men in der tijd meesterlijk de kunst verstaan van de cijfers te groepeeren. Om tot een eenigszins voldoend sterktecijfer te geraken, wordt gerekend op troependie van de buitenbezittingen moeten komen alsof de vijand het debarkeeren of zelfs liet embarkeeren van die troepen niet zoude trachten te beletten en alsof de zekerheid bestaat, dat we genoeg transportmiddelenbeschermd door oorlogschepen zouden hebben om die troepen over te voeren. Yerder zijn bij die oorlogsformatie in rekening gebracht schutterijen, pradjoerits, barisan, legioenen van Djokdjakarta en SoeraJcarta, en wel tot een cijfer, grooter dan zij iu vredestijd onder de wapenen hebben. Welnu, deze corpsen, die, wat hunne oefening betreft, voor het meerendeel reeds nu veel te wenschen overlatenzoudengecombineerd met de weinige op Java aanwezige troepen van het leger, aan een goed gedisciplineerden en geoefenden vijand het hoofd moeten bieden En dat wel op vlak terrein. Bij de reorganisatie der veld- en bergbatterijen in 1872, werd bepaald, dat men op Java zoude hebben Arier veld- en vier berg batterijen, en daar veldbatterijen in bergachtig terrein, zooals Java ons voor het grootste gedeelte te zien geeft, meer nadeel dan voor deel aanbrengenzoo is de veronderstelling niet gewaagddat het doel, met die batterijen beoogd, is geweest, ze op vlak terrein, dus

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 555