549 - aan de kust te gebruiken, en dat natuurlijk niet alleen, maar als deel van het veldleger. Bij de genoemde reorganisatie heeft men, onzes inziens, over het hoofd geziendat berggeschut wel op vlak terreinmaar veldgeschut niet in bergachtige streken te gebruiken is. Toen nu in het jaar 1878 door het Legerbestuur aan de Indische Regeering het voorstel werd gedaan om stalen geschut uit Europa te ontbieden, werd aan de bestaande formatie vastgehouden. Im mers werd voorgesteld, om bij de firma Krupp te Essen 2 stalen achterlaad-veldkanons en 2 stalen achterlaad-bergkanons te bestellen waarbij echter door de bepaling, dat „zitplaatsen voor manschappen op de affuit niet worden vereischt", de gelegenheid tot sneller vervoer dan bij eene bergaffuit mogelijk is, werd prijs gegeven. Ru derhalve de veld- en bergbatterijenwat bewegelijkheid betreft, gelijk staan, rijst alleen nog de vraag, of het noodzakelijk is, twee soorten van vuurmonden te hebben, die in schootsverheid van elk ander verschillen. Deze vraag kon, zoolang van stalen achterlaadgeschut geene sprake was, bevestigend worden beantwoordwant bij het kanon Br. Cfetr. van 8cm. Yeld was de schootsverheid voor de granaat 3600 passen, en bij het kanon Br. Gtetr. van 8em. Berg slechts 2000, terwijl het granaatkartetsschot bij eerstgenoemden vuurmond tot op 2000 passen, jnj den laatstgenoemden slechts tot op 1200 passen kon worden aangewend. Ru echter het stalen bergkauon van 7,5 centimeter in schoots verheid het Br. Getr. kanon van 8cm. Yeld verre overtreft en de granaat en de granaatkartets op afstanden brengt, geheel voldoende voor de terreinen, waarop zal moeten worden geageerd, terwijl het zich niet laat aanzien, dat een gedebarkeerde vijand met zwaarder en beter geschut tegenover ons zoude komen te staan, is het vol strekt onnoodigeen stalen veldkanon naast het bergkanon in dienst te stellen. Ook uit een finantieel oogpunt is het bergkanon van 7,5cm., in verband met het bovenstaande, te verkiezen. Een gemonteerd veldaffuit met voorwagen kost[zie „Indisch Militair Tijdschrift", elfden jaargang, Ro 9] ƒ3520een gemonteerd

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 556