550 bergaffuit met vier draagbare munitiekistjes slechts f 1555makende een verschil per schietgestel van f 1965 of per batterij van 6 stukken 11790. Supprimeert men dus de vier veldbatterijen en stelt men daarvoor vier bergbatterijen in de plaats, dan geeft dat een voordeeligverschil van f 47160, waardoor de mogelijkheid zal bestaan, om zonder het bedragnoodig geoordeeld tot de aanschaffing van vier stalen veld en vier dito bergbatterijen te overschrijden, het aantal bergbatterijen met een tweetal te vermeerderen en het aantal bergkanons per batterij van zes op acht te brengen. Dit laatste komt ons om tweederlei redenen noodzakelijk voor. Zooals we boven vermeenen te hebben aangetoondzal het veld leger én voor een groot gedeelte uit weinig geoefende troepen moeten bestaan én in bergachtig terrein moeten ageeren. De verhouding van drie stukken op 1000 man, bij geoefende legers als basis gesteldzal hier derhalve moeten worden vergroot, terwijl het ageeren in bergachtig terrein het splitsen van de hoofd macht in mobiele colonnes noodzakelijk zal maken, zoodat het meer regel dan uitzondering zal zijn, dat halve batterijen zelfstandig zullen moeten optreden. Acht stukken per batterij zijn daartoe noodig. De tweede reden om het aantal stukken per batterij van zes op acht te brengen, is gelegen in de dringende noodzakelijkheid, om de vier mortieren Br. Coehoom van 12cm. per batterij te doen ver vallen. Toen bij do bergbatterijen het kanon van 7cm. Br. Lt., waarme de alleen geschoten, niet geworpen kon worden, in dienst was ge steld, moesten voor de gevallen, waarin worpvuur noodig geacht werd, mortieren in de uitrusting eener batterij worden opgenomen. iSu evenwel kanons bij die batterijen in gebruik zijn, waarmede zoowel geschoten als geworpen kan worden, zoodat de 12cm. moitiei geheel op den achtergrond komt, zoowel wat worpsverheid als kans van treffen aangaat, kan de indeeling van Cos/toont-mortieren van 12cm. per batterij niet meer op goede gronden verdedigd worden. De draagpaarden, thans benoodigd voor transport der moitieren en de daarvoor benoodigde munitiën, zijn juist voldoende om twee bergkanons met de vier draagbare munitiekistjes te vervoeien.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 557