45 dat onderscheid, dat beide categoriën van arbeiders gemiddeld niet even hard behoeven te werken om het gemiddeld even goed te heb ben. En omdat de Staat, slachtoffer van die ongelijke behandeling, daarvan niet de dupe mag zijn, heeft het o. i. het recht, zoodanige maatregelen te treffen, dat het corps der militaire Geneeskundige dienst, hoe wetenschappelijk ook gevormd, zóódanig gecontroleerd wordt, dat niet het gros alleen aan den eisch voldoendedat het vroeger moeilijke examens en daarna zijne dienst gedaan en geen aanstoot gegeven heeft den hoofdofficiersrang kan bereiken. De Staat behoort zorg te dragen, dat in de hoogere rangen der Geneeskundige dienst niemand worde toegelaten, die niet heeft blijk gegeven van vruchtbare studie, door een nader examen te eischen. Examens voor den hoofdofficiersrang, zal men verwonderd zeggen, en onwillekeurig is men dadelijk geneigd, vergelijkingen te maken met het behalen van den hoofdofficiersrang bij andere wapens en diensten. Is dat mogelijk? Zeker is een troepenaanvoerder, die uit onkunde of onbesuisdheid aan eenige menschenlevens een einde maakt, even gevaar lijk als de geneeskundige, die dat langs anderen weg doet. Maar de gestrengheid van controle op beider vernietigende, in plaats van opbouwende handelingen is niet gelijk en kan dat ook niet zijn. Yan daar, dat ook het maken van deze vergelijking niet opgaat. De Staat kan dat examen echter niet vorderen binnen de grenzen der wettelijke bevoegdheid tot practizeeren van den arts en pharma- ceut. Eenmaal in het bezit van het diploma, is het niet meer ge oorloofd, een examen van hem af te nemen in die vakken, waarvan de voldoende kennis hem eenmaal in het bezit van dat diploma stel de. Maar men kan o. i. dat examen wel vorderen in de speciaal militair- geneeskundige vakken, door ons in het begin van dit opstel genoemd, waarvan de programmata voor het staatsexamen geen gewag maken. Yoor den hoofdofficier bij de beide takken der Geneeskundige dienst is de kennis van sommige, speciaal militair-geneeskundige, vakken bepaald onmisbaar. Een examen voor den rang van officier van Gezondheid der le klasse achten wij niet noodig; maar een on derzoek, om zekerheid te verkrijgen, dat de officier van Gezondheid en de militaire Apotheker der le klasse, in geval van bevordering tot hoofdofficier, die kennis naar eisch bezitten, mag niet achterwege

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 56