578 tingkommandanten kan en behoort gegeven te worden, is eene reden ge weest, waarom door den heer Stieltjes en mij herhaaldelijk is aangedron gen op het uitstrekken van de scliutterlijke dienst tot den 40 jarigen leeftijd, want wij wilden dat de oudste ligtingen, bijv. de mannen van 35 40 jaren, op grond van hunne schutterlijke verpligtingen, ge bruikt zouden kunnen worden voor schansarbeid en verschillende andere werkzaamheden, waarvoor nu, volgens de instructie, de gewone burgerij zou kunnen worden opgeroepen." „liet komt mij derhalve voor, dat deze instructie niet in overeenstem ming is met de Fransche wettenwaarop zij gegrond heet te zij.nen dat zij alzoo geen effect kan sorteren. Nu bestaat er bovendien nog eene instructie voor vesting-kommandanten en plaatsmajoors, van 11 Januarij 1815; eene instructie, waarbij wederom andere regelen zijn gesteld dan bij deze voorschriften". „Welke zullen nu de praktische gevolgen zijn van deze verschillende regelen? Geene andere, Mijnheer de Voorzitter, dan strijd en verwarring." ^De burgerlijke autoriteiten zullen zich niet bekreunen om eene in structie, die niet of niet geheel gebaseerd is op de wet. De militaire autoriteiten zullen vasthouden aan hunne instructiënen ziedaar dan de deur wijd opengezet voor tallooze conflictenjuist in een tijd, waarin de meest mogelijke harmonie en zamenwerking, in het belang van het land, noodzakelijk zullen worden geëischt". „De Minister, door dit Koninklijk besluit te provoceren, heeft der halve niet alleen den Koning doen nemen een besluit, dat niet in over eenstemming is met de wet, maar hij hoeft ook schade gedaan aan 's lands defensie". Het belangrijke antwoord van den Minister van Oorlog Enderlein luidde „Ik kom nu tot de instructie voor de vesting- en fortkommandanten. Ik reken deze instructie als volkomen aansluitende aan de bestaande wettelijke bepalingen, en in deze meening werd ik gesteund door het advies van mijn ambtgenoot voor Justitie". „Men lette wel op dat de instructie geen voorschrift is voor de hoogste autoriteiten, maar de bepalingen bevat van hetgeen de kommandanten in staat van oorlog en beleg te doen hebben, en wat hunne regten zijn. Vraagt hij: wat is staat van oorlog en beleg? dan geeft de instructie alleen het antwoord dat de staat van oorlog en beleg ingaat zoodra de Koning dit beveelt. De vesting-kommandanten hebben daarover verder niet te oordeelen, en behoeven niet ingelicht te worden, wat in deze de

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 585