579 inzigten zijn van den Koning en de verplichtingen van de Regering." „Nu geeft de instructie niet eens zooveel niagt aan de kommandanten, als het decreet van 1811 dit zou toelaten, dat hij voorbeeld het regt geeft van onteigenen en eigenmagtig afbreken zoodra de vijand binnen eenige dagmarschen genaderd is, en gaat dan ook niet zoo verre als de instructiën der plaatselijke kommandanten van 1815 en 1830." „De garnizoenskommandant bemoeit zich alleen met zijn garnizoen. In het nieuwe Systeem van vestingkommandanten komen geene plaatselijke kommandanten in vestingen meer voor, zonder dat hij bepaaldelijk, of wel een ander, als vestingkommandant wordt aangewezen." „De betrekking van plaatskommandant was in de oude instructiën zeer gewigtig uit het oogpunt der plaatselijke verdediging." „Thans zal die betrekking bewaard worden juist voor die garnizoens plaatsen waar onderscheidene corpsen in garnizoen liggen of waar in oorlogstijd als étappe-plaats veel doortrekkende troepen zijn te verwachten en niet voor de vestingen, zoodat dit tot geene verwarringen en conflicten van dienstbevoegdheden aanleiding kan geven." „Ik zal de wettelijke quaestie niet verder uitwerken, maar mij alleen bepalen tot zaken van militair belang." Militair belang. Ik zal dat woord nog dikwijls gebruiken en wensch op den voorgrond te stellen de opmerking, dat men daardoor niet moet verstaan belangen voor de personen der militairen, in welken zin het veelal verkeerdelijk wordt begrepen, maar belangen van militairen aard voor de natie, voor het volk, waartoe wij allen behooren." „In verband hiermede wensch ik een blik te slaan op de geschiedenis van het ontstaan der instructie waarvan hier sprake is. Bij de instelling der linie- en stellingkommandanten deed zich spoedig behoefte gevoelen aan eene instructie voor de vesting-kommandanten. liet zamenstellen van zoodanige instructie werd opgedragen aan den vorigen schef van den generalen staf, doch bij de uitvoering van die opdragt waren geens zins de wettelijke bepalingen in het oog gehouden." „Ten gevolge der aanmerkingen op dat gebied stelde mijn voorganger de zaak in handen van een hoofdofficier, met last het concept om te werken, zoodanig, dat er geene nieuwe wettelijke bepalingen noodig zouden zijn." „Zoo herzien werd de instructie aan het Departement ingezonden met eene toelichting waaruit ik het volgende zal voorlezen." Oolc van de liand van den Generaal Booms bestaat eene concept-instructie voor vesting- en fortcomraandanton, die in het bezit is van sommige officieren, van de voormalige Stafschool afkomstig. 37

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 586