591 van gekwetsten en zoodanige verrigtingen die in den regel aan militairen opgedragendes noods door burgers kunnen worden verrigt." De ge achte spreker uit Leeuwarden kan die bepaling in de Fransche veror deningen niet vinden. Ik ben niet van dat gevoelen. Ik zeg al wederom, letterlijk staat die bepaling er niet in, maar ik vind wat betreft liet regt om de ingezetenen eener vesting, die in staat van beleg verkeert,, tot het verrigten van werken in het belang der defensie te requireren, in art. 24, titel VI der wet van 1791: „Lorsque des travaux indispen- sables exigeront la plus grande célérité, après que les troupes en gar- nison auront fourni toutes los ressources qu'on en peut prétendreles corps administratifs d'après la requisition des agents militairesseront tenus d'employer tous les moyens légalement praticablos qui seront en leur pouvoir, pour procurer le supplément d'ouvriers nécessaires a l'éxécu- tion des travaux." „Wat betreft de requisitie om gewapend deel te nemen aan de werk- dadige verdediging, vind ik in het decreet van 1811 bepalingen, die al thans in beginsel daarmede overeenstemmen." „Vooreerst in art. 84, No 3: „II (dat is de vestingkommandant) réu- nira., dans ce même but, les divers élémens de sa defense et s'attaehera par- ticulièrement a bien connaitre la situation. 3° De la population a nourrir en cas de siège, des hommes capables de porter les armes, des maitres et compagnons ouvriers susceptibles d'être employés en cas d'incendie ou pour les travaux." Let wel, Mijnheer de Voorzitter, dat ook hieruit blijkt, dat de requisitie van burgers voor militaire werken ligt in den geest van het decreet van 1811. En wat aangaat de bevoegd heid om hen voor de gewapende dienst te requireren, het beginsel daar van ligt immers reeds in den pligt aan den vestingkommandant opgelegd om zich te vergewissen van het getal burgers, geschikt om de wapenen te dragen. Maar nog duidelijker blijkt uit art. 108 van het decreet, dat voor de defensie en de daartoe vereisehte werken requisitie van de burgers geoorloofd is, Zie hier den tekst: „Le gouverneur ou commandant de- fendra successivement ses ouvrages et ses postes extérieurs, sa contre- scarpe, ses dehors, son enceinte .et ses derniers retranchements. II ne se contentera pas de déblayer le piod de ses brèches, et de les mettre en état de defense par des abattis, des fougasses, de feux allumés, et par tous les moyens usités dans les siégesmais en outre, il commencera de Een onderwerp, dat in Jndie tot veel minder moeilijkheden aanleiding zal geven. Burgers zullen hier voornamelijk Inlanders zijn. A bon entendeur, salut!

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 598