48 rekent gewoonlijk met de beste kansen. Yan daar, dat velen de vrije civiele practijk zullen blijven verkiezen boven de staatsdienst, tenzij de Regeering de gulden koorden van geld, rang en eer zóódanig weet te bezigen, dat zij blijft binden, wat cjebonden is en tot zich trekt, wat zij verder behoeft. Dagelijks in aanraking met hunne collega's, die in de burgerprac- tijk van steeds betere yooruitzichten gewagen zegt de Staatscom missie van 1877 denken de officieren van Gezondheid zeer spoe dig, dat er voor hen, mits zij bereid zijn, zich in te spannen, in de civiele practijk eene betere toekomst ligt opgesloten dan in de militaire loopbaan, waar de onzekere en in elk geval tamelijk grillige kansen der promotie weinig geschikt zijn, om, als de gelegenheid tot vestiging in de burgerpractijk zich voordoet, deze ongebruikt voorbij te laten gaan. Mogen er al gevallen zijn aan te wijzen, waarin de verwachtingen van hem, die de militaire dienst verliet, faalden, en zoodoende de overgang tot teleurstelling leidde, velen blijven de uitoefening der civiele practijk verkiezen. Niets werkt daarbij bij alle officierscorpsen de neiging om de militaire dienst te verlaten, meer in de hand dan de ondervinding, die velen opdoen, dat de ongelijke en vaak onzekere kansen der promotie hen soms jaren lang in volkomen dezelfde positie doen verblijven; hoezeer zij ook hun best doen om vooruit te komen 't is alles te vergeefsde promotie staat stil; zij blijven niet alleen onveranderd met dezelfde dienstbezigheden belast, maar ondergaan ook in finantieelen zin niet de minste verbetering. Dit werkt ontmoedigendvooral op hen, die de meeste werkkracht ontwikkelen, al worden zij ook nu nog niet altijd beschouwd als de meest aanbevelenswaardigen. Is het dan wonder, dat in zoodanig geval de officier van Gezondheid, met het artsdiploma in de hand, elders een goed heenkomen zoekt Zij, die de dienst verlieten, deden dit gewoonlijk omstreeks het tijdstip, waarop hun verplicht dienstverband was geëindigd; anderen zelfs vóór dien tijd, met terugstorting in 's lands kas van al de voor de opleiding, enz. genoten gelden van het Gouvernement. De middelen om dat kwaad te verhelpen zijn: I. Voor liet verlaten van de dienst vóór clat het dienstverband ge ëxpireerd is:

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 59