au tableau annexe au présent décret, en dat die lijst niet kan worden uitge breid dan bij de wet. 'Wanneer men dus, gelijk de geachte vorige spreker, uit andere artikelen der wet van 1791 redeneert dan aangehaald zijn in het decreet van 1811, past men die wet toe op plaatsen waarop zij nooit toepasselijk is geweest, zoo als dan ook in der tijd is beslist door het hof van Overijssel bij ai-rest van 8 November 1847 de geachte afgevaardigde uit Amsterdam zal dit gemakkelijk kunnen naslaan. Die wet van 1791 de art. 2, 3 en 4 zeggen het uitdrukkelijk is alleen toepasselijk op de places de guerredie waren gebragt op de aan de wet geannexeerde lijst of door eene latere wet daaraan nog zouden worden toegevoegd."' „Wij hebben alzoo inderdaad alleen te doen met het decreet van 1811, want dat haalt wel eenige artikelen van de wet van 1791 aan, maar om die slechts met de wijzigingen, welke het er in brengt, te behouden." „De wet van 1791 nu denkt zich eene bevestigde plaats in drieerlei staat, namelijk in staat van vrede, van oorlog en van beleg." „De staat van vrede is regelis aanwezig zoodra een der twee anderen niet aanwezig ishetzij staat van oorloghetzij staat van beleg. In het stelsel van die wet wordt de staat van oorlog geboren door eene verkla ring die moet uitgaan van de wetgevende magt. De staat van beleg daarentegen ontstaat van zelf door krijgsgebeurtenissen. Eene bevestigde plaats is in staat van beleg, zoodra die door een werkelijken buitenland- schen vijand öf aangevallen, of zoo afgesneden wordt, dat hare gemeen schap wordt onderbroken." „Zoo was de wetgeving van de Nationale Vergadering, maar onder het Directoire, onder de Republiek, heeft men bij eene wet van 10 Fructidor, 5de jaar, den staat van oorlog en beleg ook toegepast op binnenlandsche onlusten bij opstand of oproer. Laatstgenoemde wet wilde ook dan de verklaring van den staat van beleg doen uitgaan van het wetgevend gezag; maar 9 dagen daarna, bij de vjet van 19 Fructidor, bij eene zoogenaamde loi du salut puhlic, is het regt tot de verklaring- van den staat van beleg opgedragen aan het Directoire. Die wetten van het 5de jaar der Fransche Republiek, 1798, zijn hier nooit afgekondigd." „Intusschen hebben zij klaarblijkelijk invloed gehad op de denkbeelden en de voorstelling van den auteur van het decreet van 1811. Nadat Napoleonbuiten geval van oorlog, Brest en naderhand Antwerpen bij speciaal decreet in staat van beleg had gesteldis het organieke decreet van 1811 gekomen. Dit behoudt de veronderstelling van drieërlei toestand, waarin eene bevestigde plaats kan verlceerenvredeoorlog en beleg. Maar het stelt het ontstaan, hetzij van oorlog of beleg, afhankelijk soms 38

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 602