596 van feiten welke dat gevolg regtstreeks of van regtswege te weeg brengen, soms van een Keizerlijk decreet." „Deze feiten zijn volgens de art. 52 en 53 van het decreet tweederlei. Feitendie dat gevolg hebben en temps cle guerre en feiten die dat doen en tout temps. Hierop vestig ik al aanstonds de aandacht, want daar door verkrijgt men fictiven staat van oorlog of beleg. De wet van 1791 had zich gehouden aan de natuur van de zaak. Maar bjj het decreet van 1811 werden bovendien van die oorlogstoestanden gemaakt fictive toestanden, zoodat eene bevestigde plaats, bijv. in ons land Utrecht of Amsterdamvan zelf en zonder dat eenige verklaring van het gezag noodig zij, in staat van oorlog' gesteld wordt inet alle gevolgen er aan verbonden, door de omstandigheid van niet door de overheid toegelaten zamenscholingendie gevormd worden binnen den kring van vijf dag reizen van de stad. En hetzelfde geldt van den staat van beleg, waar van het gevolg is dat de kommandant der vesting bekleed wordt met de volle wetgevendebesturende en regtsprelcende magt en alle andere autoriteiten hem ondergeschikt worden, alle wetten zwijgen en alleen bestaan voor zooveel hij ze eenige magt of bevoegdheid of kracht laat. Die staat van beleg wordt van regtswege en zonder dat eenige verkla ring noodig is, te weeg gebragt par une sedition intérieureof ook door zamenscholingen binnen den kring der bevestigde plaats. Kan men aan nemen dat dit nog bestaat? Ivan men met art. 184 en volgende van de gemeentewet voor oogen zoggen dat een binnenlandscli oproerzamenscho lingen, ooit te weeg kunnen brengen dat het krijgsregt belieersclit het gemeene regt? Ik geloof het niet. Het decreet kan alleen zijn in stand gehouden door het derde additionele artikel van de Grondwet en mitsdien tot dat door de wet in de zaak word voorzien, maar de wet heeft er in voorzien, en dus het krijgsregt kan het gemeene regt niet beheerschen, maar de organieke, de gemeentewet beheerscht het krijgsregt." Yoorts wordt behalve in die gevallen, waarbij de staat van oorlog of beleg van zelf ontstaat, bovendien en tout temps de mogelijkheid opengelaten om eene sterkteof bevestigde plaats in staat van oorlog of beleg te ver klaren par décret de VEmpcreur. Dit geschiedt naar mate van de om standigheden: Jjêtat de guerre est determine par un décret de VEmpereur ïorsque les circonstances obligent de donner plus de force et déaction d la police militaire, sans qidil soit nécessaire de mettre la place en étatde siège. "Wanneer men het dus noodig vindt om te geven meerdere kracht en actie aan de militaire politie, stelt men de plaats in staat van oorlog bij een decreet wanneer hot nog niet zoo erg is quHl soit nécessaire de

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 603