599 klaren, en daaruit volgen zou, dat dan het krijgsregt liet gemeene regt beheerscht, schaf in dat geval dadelijk het decreet van 1811 ai „Nu de regtsgevolgen van den staat van oorlog en van beleg. Volgens art. 92 van het decreet van 1811 zou bij den staat van oorlog gelden „l'autorité civile ne peut ni rendre aucune ordonnance de police sans 1 avoir concertée avec lui, ni refuser de rendre celles qu il juge nécessaires a la süreté de la place ou a la tranquillité publique." „De gemeentewet onderscheidt niet tusschen den staat van oorlog en vrede; zij regelt voor alle tijden en omstandigheden. Kan men dan zeg gen dat, als eene plaats in staat van oorlog of beleg is verklaard, bijv. de gemeente Utrechtalsdan de raad dier gemeente alle politieverorde ningen moet maken die de kommandant haar voorschrijft? Onmogelijk. Daaraan behoeft do gemeenteraad zich niet te onderwerpen. Die bepalingen dus, geheel strijdig met de tegenwoordige wetten, zijn vervallen. Niet het krijgsregt overheerscht het gemeene regt, maar het jongere regt beheerscht het oude." „Voorts zegt art. 94: les ouvriers charpentiers et autres qui peuvent servir a couper les incendiessont syndiqués et forméssous leurs syndics et quatre-maitresen compagnies, sections et ateliers. „Hoe zal men, vraag ik, dit in ons land ton uitvoer leggen? Dat is geschreven voor toestanden die er niet meer zijn. Nu kan men wel zoggendat die bepalingen toch geldenmaar ik beweer dat z juit den aard der zaak, zijn vervallen." „Ik kom tot den staat van beleg. „L'autorité, zegt art. 101, dont les magistrats étaient revctus pour le maintien de l'ordre et de la police passe tout entière au commandant d'armcsqui l'exerce ou leur en dé- lègue telle partie qu'il juge convenable." „Is dat denkbaar? Kan men beweren dat onder ons tegenwoordig regime alle mogelijke bevoegdheden van alle mogelijke gestelde magteu kunnen overgaan op den vesting-kommand ant Die zou dan burgemeester, dijkgraaf, president van de regtbank, alles te gelijk zijn! Dat is immers onmogelijk" „Onze wetten regelende de bevoegdheid van de verschillende overheden regelen die bevoegdheid niet alleen voor een staat van vrede, maar voor altoos; zij maken geen onderscheid. Art. 184 der gemeentewet bijv. handelt niet alleen over oproeren binnen de gemeenten die niet versterkt zjn. Integendeeldat artikel is evenzeer van toepassing op gemeenten die tot versterkte plaatsen verklaard zijn. Evenzoo gebiedt de Grondwet dat alle burgerljke gedingen voor den gewonen regter moeten gebrag't worden,

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 606