606 ging van Java in groote trekken voorstellen als to zullen bestaan uit eene actieve verdediging, het terugtrekken van de kustplaatsen naar het binnenland, het daarbij bezetten van gunstige position, die zoolang mogelijk vastgehouden zullen worden, van daaruit den vijand bestooken, hem afbreuk doen langs zijne operatielijnen, den toevoer van zijn krijgsvoorraad beletten en daardoor zijn voortgaan bemoeilijken, om daarna meer achterwaarts gelegen stellingen in te nemen en die op dezelfde wijze te verdedigen, waardoor de vijand wordt afgemat en uitgeput en eindelijk tot den terugtocht genoodzaakt zal zijn. Bij een dergelijken verdedigenden oorlog zullen wij krachtig moe ten optreden en zal zoowel goede Artillerie als goed geoefende, ver schietende Infanterie onontbeerlijk zijn. 't Is dan ook met liet oog op de taak, die ons daarbij te wachten staat, dat wij het niet over bodig hebben geacht, de aandacht eenige oogenblikken te bepalen bij dc verhoogde waarde, toe te kennen aan Infanterie, die in het ver schieten goed geoefend is. Moge de roem, door hot Indische leger steeds behaald op zijne ln- landsche vijanden, nog stijgen na een eventueelen strijd tegen vreem de indringers, maar moge ook, om hiertoe te geraken, weldra wor den overgegaan tot de zoo noodzakelijke oefeningen in het vuren op groote afstanden en tot het aanbrengen van die veranderingen aan ons overigens uitstekend geweer, welke daartoe onmisbaar zijn. Alhoewel het gebruik van infanterievuur op groote afstanden in den laatsten Europeeschen oorlog en ten gevolge hiervan eene hoogere vlucht heeft genomen, was het niet nieuw meerwant reeds in 1870 maakten de Franschen met hun ver dragend achterlaadge- weer klein kaliber, model Chassepot er ruimschoots gebruik van, getuige de massa patroonhulzenwelke door de voortrukkende Pruisen in de op 1200 tot 1800 M. verwijderde Fransche stel lingen gevonden werden, en de betrekkelijk zware verliezen, door hen op groote afstanden geleden. Het door de Turken in den laatsten oorlog tegen Rusland met zooveel succes toegepaste vuur op groote afstanden vestigde meer en meer de aandacht in Europa daarop en vooral op de wijze van aanvulling der munitie en de zoo bezwaarlijke vuurdiscipline; ter wijl in 1870 de Franschen op grootén afstand beginnende te vuren,

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 613