609 33 geweren noodig heeft om het doel dadelijk te treffen. Nemen we in stede van een man als doel van 33 geweren eene tirailleurketen van 100 man, op één pas van elkander geplaatst, en vurende op eene keten van gelijke sterkte en opstelling, waarbij ieder man op den tegenover hem staanden vijand mikt, dan krijgt men nagenoeg dezelfde resultaten, die evenwel in het werkelijk gevecht veel ge ringer zijn en zonder overdrijving gerust 10 maal kleiner kunnen genomen worden. In de werkelijkheid zouden alzoo van de 1000 schoten slechts 3 het doel getroffen hebben, waaruit volgt, dat men boven de 600 passen op een enkel man in het geheel niet meer op treffers mag rekenen; zelfs de beste schutter zal, op 600 pas liggende en opgelegd vurende, meer eene moreele dan eene materieele uitwerking verkrijgen. Indien evenwel boven de 600 pas het doel breeder wordt, vermeerderen ook de trefkansenzoo verkrijgt men, op 700 pas vurende, op eene gesloten groep van 5 M. breedte gemiddeld 10 °/0 treffers, op 800 pas 7 °/0 en op 1000 pas2.f0/o> waaruit blijkt, dat het niet raadzaam is, op boven genoemde afstan den in gesloten orde tegen het vijandelijk vuur in te marcheeren. Uit het vorenstaande volgt alzoo 1° dat men, om met zekerheid zijn doel te treffen, te gelijker tijd verschillende schutters daarop moet laten vuren, en 2° dat ter verkrijging van de noodige samen werking dit vuur op commando moet plaats hebben. Dit laatste is dan ook een der hoofdvereischten bij het vuren op groote afstanden en proefondervindelijk gebleken, betere resultaten te geven dan het vuren op eigen gelegenheid; het heeft bovendien het groote voordeel tot geene munitieverspilling te leiden. De aanvoerder houdt daardoor het vuur in de hand en is in de gele genheid het te doen ophouden, wanneer het doel door zwaren kruit damp onzichtbaar of als het door verandering in de opstelling te klein of aan het oog onttrokken wordt. Een tweede bij het vuren op groote afstanden in acht te nemen punt bestaat in het concentreeren van het vuur, waardoor de moreele uitwerking grooter wordt. Wanneer toch de helft van eene groep buiten gevecht gesteld wordt, zal dat meer indruk veroorzaken dan wanneer in verschillende groepen 2 a 3 man getroffen worden. Dit concentreeren van het vuur op een zelfde doel, bijv. eene groep

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 616