611 Een ander bezwaar door de misschatting bestaat bij de groote af standen in de zijdelingsche afwijkingen van den kogel door den wind deze heeft, door het afnemen der aanvankelijke snelheid, met het grooter worden der afstanden, op den betrekkelijk lichten kogel zeer veel invloed; zoo bedraagt die afwijking bij vrij harden wind dwars door de baan op 800 pas van 3 tot 6 M., waaruit volgt, dat de breedte van het doel niet te gering mag zijn. Wel kunnen deze afwijkingen gecorrigeerd worden door meer naar de zijde, van waar de storing komt, aan te leggen, ofwel men kan, zoo als bij de in het Fransche leger gebruikt wordende geweren, eene bijzondere inrichting aan het vizier makenbijv. door dit te verschui ven; doch rekening houdende met de zoo natuurlijke gejaagdheid van den schutter onder het bereik van het vijandelijk vuur, zal men in de practijk op de juistheid van dergelijke veel attentie en bedaard heid vereischende correctie, zoo als het verschuiven van het vizier, niet veel kunnen rekenen. Ten einde het salvovuur goed in de hand te hebben, mag de vurende afdeeling niet te groot zijn, opdat de aanvoerder ten allen tijde zijn troep goed zal kunnen overzien en met de stem beheer- schen; een peloton van 60 man is bij proeven gebleken, de maximum-sterkte te zijn. Moge het salvovuur op zichtbare doelen al het meest doelmatig zijnveelvuldige oefening en eene strenge vuurdiscipline zullen steeds vereischt worden, om het vooral op de kleinere afstanden en tegen snel naderende Cavalerie niet in snelvuur te doen ontaarden. Ifet salvovuur in het open veld moetzoo als reeds boven gezegd werd, alleen tegen genoegzaam breede fronten in practijk gebracht worden, waarbij steeds als regel moet gelden, dat de aanvoerder, alvorens het vuur te openen, moet overwegen of het munitieverbruik opweegt tegen de waarde van het te bereiken doel en voldoende gewettigd is met het oog op de omstandighedenwaarin men verkeert in verband met de wijze van aanvulling der munitie. Als grondregel moet vooropstaan, dat vuren zonder uitwerking het moreel van den eigen troep verzwakken en daarentegen den overmoed van den vijand opwekken zal. ■39 Vuren zonder uitwerking heeft hoewel het zoo weinig mogelijk mag gedaan wor-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 618