612 Tot dusverre spraken wij nog alleen van salvovuren op zichtbare doelen, maar de ondervinding, opgedaan in den Fransch-Duitschen en Russisch- Turlcschen oorlog, heeft bewezen, dat ook op onzichtbare doelen dit vuur groote verliezen kan veroorzaken en het moreel van den vijand geweldig schokken. Uit vaste stellingen zal van het salvovuur uitnemend partij te trekken zijn, daar de troep met de afstanden tot de in den omtrek gelegen pnnteii nauwkeurig bekend is, terwijl de munitieaanvulling gemakkelijk geschiedt; in het open veld zal het salvovuur slechts dan goede uitwerking hebben, indien de aanvaller zijn vuur richt op en zijne kogels werpt in de verdedigingswerken van den vijand. Dit vuur kan in het algemeen bestempeld worden met den naam van plongeerend en indirect vuur en gericht worden op doelen, die door kunstmatige of door natuurlijke terreinhindernissen aan het oog- zijn onttrokken. Het daarbij te treffen doel is de achter die dekking gelegen terreinstrook, maar daar deze onzichtbaar is voor den schutter, moet hij op een tusschenliggend punt mikken. Door den parabolischen vorm van de kogelbaan zal de trefkans bij het plongeerend vuur vermeerderen met het grooter worden van den afstand, omdat alsdan de baan krommer wordt en dus de kogel dichter achter de versterking of den terreinplooi kan vallen. Bij het gewoon schieten heeft juist het omgekeerde plaatsdaarbij is het mikpunt ook het trefpunt, en hoe dichter men bij het doel staat, des te grooter is de trefkans. Beschouwen we ter verduidelijking van de theorie van het plon geerend vuur bijv. de baan van 1100 pas van ons geweer kl. kal. Indien men op 1000 pas (fig. 1), wetende dat de verheffing van de baan van 1100 pas 5,27 M. bedraagt, zich eenig terreinvoorwerp denkt van die hoogte en op den bovenkant daarvan mikt met het vizier- van 1100 pas, dan zal de kogel rakelings langs dien bovenkant gaan den soms zjjn nut, als men met jonge soldaten voor het eerst tegen den vijand oprukt. Ieder onzer kent die eigenaardige gewaarwording'toen men voor het eerst de kogels hoorde fluiten. Meer dan eens is het voorgekomen, dat een salvo zonder uitwerking laat het munitieverspilling zijn tocli resultaat had, doordien het den soldaat, die nog den vuurdoop moest ondergaan, kalmeerde. Redactie,

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 619