- 50 - onthouden, omdat zij et' tot welk bedrag dan ook evenveel reclit op hebbenen 2° bij volkomen scheiding van de militaire en civiele Geneeskundige dienstendie toelage aan de daarop rechthebbenden te ontnemen omdat uit de geschiedenis daarvan blijkt, dat zij voor eene ver momde tractementsverhooging moest doorgaandie geen aanstoot aan de overige officieren van het leger kon geven. De periodieke tractementsverhooging zouden wij alleen voor de subalterne rangen toegepast willen zien. Heeft men die rangen door geworsteld, dan heeft men in het Indische leger bijna of reeds het pensioen verdiend. De periodieke tractementsverhooging heeft dan haar effect gehad, door den officier van Gezondheid tot aan het verdienen van zijn pensioen in het leger te behouden. Halt! Dan komt de schifting voor den hoofdofficiersrang. De volgende lokazen kunnen dan met het aan den hoogeren rang verbonden tractement en een hooger pensioen als voldoende worden beschouwd om lien, op wier verder bezit in het leger men prijs stelt, ook daarin langer te houden. De jeugd heeft dan bovendien hare dartelheid en gemakkelijke ver plaatsbaarheid afgelegd. Yan jacht op civiele practijk kan dan weinig sprake meer zijn. Een goed pensioen is dan niet meer te versmaden Bij het bepalen daarvan behoeft alweder gedachtig aan het hierboven genoemd beginsel van geene gelijkstelling of vergelijking met de pensioenen van andere officieren sprake te zijn. De vergunning tot uitoefening der particuliere practijk is volgens de tegenwoordige bepalingen alleen aan de subalterne officieren van Gezondheid toegestaande hoofdofficieren mogen alleen in consulten worden genomen. Niemand zal zoodanige bepaling 's lands belang in aanmerking nemende wraken. Maar brengt dat belang niet mede om, wanneer de militaire positie van den officier van Gezondheid aanmerkelijk verbeterd wordt, het recht tot uitoefening van parti culiere practijk, ook eene vermomde, zij het ook wisselvallige in- lcomstenvermeerdering, te beperken en het niet toe te staan op plaat sen, waar civiele geneeslieeren zijn? Nu reeds gebiedt dat belang, dat niet alleen hoofdofficierengarnizoensdoetoreu,, maar ook alle an dere officieren van Gezondheid, met de garnizoensdienst belast, die practijk niet uit kunnen oefenen. X.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 61