614 moeten achteruitgaanmaar indien dan do vijand gelijktijdig voor uitgaat, is de geheele berekening van nul en geene waarde. Maar zelfs aannemende, dat men, ter bereiking van den vijand met onze kogels, op den juisten afstand staat, in verband met de hoogte van het dekkend tereinvoorvverp, dan nog kan het lichtelijk voor komen, dat de vijand eene zijwaartsche beweging uitvoert, waardoor het geheele vuur nutteloos wordt. Men moet dus voor het plongeerend vuur eene juiste kennis van het terrein en van het doel bezitten, terwijl het doel door eenig teekpn kenbaar moet zijn; er moet dus een tusschendoel bestaan. Tegen vaste stellingen zal het plongeerend vuur gemakkelijk zijn aan te wenden, daar de afstanden tot in de hoogte van de borst weringen zijn te bepalen en men zich, gewapend met die kennis, op het meest geschikte punt plaatst, om de binnenruimte over de grootste uitgestrektheid met kogels te bezaaien, zeker zijnde, dat het doel niet spoedig verdwijnt of gemakkelijk verplaatst wordt. Ten einde zich in de buitenwerken van Plewna aan het hevig vuur der Bussen te onttrekken, werden deze door de Turkscke bezetting verlaten en nam zij voor- of zijwaarts van die werken positie in loopgraven of achter kleine aarden borstweringen, die zij gedurende den nacht had opgeworpen. Het indirect vuur berust geheel op de zelfde grondslagen als het plongeerend, maar terwijl deze laatste benaming gegeven wordt aan het vuur, gericht op de bezetting van vaste stellingen, wordt de eerste benaming gegeven aan het vuur, dat gericht wordt op achter terrein dekkingen opgestelde troepen in het open veld. Ook hier mag de terreindekking voor een bepaalden afstand niet hooger zijn dan de verheffing van de kogelbaan op dien afstand. Staat bijv. (fig. 2) de schutter in A en het doel op 1500 M. in D, en is BC de hoogte van een heuvel, terwijl AC 800 M. is, dan mag BC niet hooger zijn dan 60 M., zijnde.dit de verheffing van de baan van 1500 M. op 800 M. Men moet dus voor het indirect schieten met de volgende gegevens bekend zijn 1°. den afstand van den schutter tot het doel; 2°. den afstand van den schutter tot het mikpunt; en

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 621