615 3°. de hoogte van het mikpunt boven den beganen grond. Hierbij wordt stilzwijgend aangenomen, dat schutter en doel op het-zelfde horizontale vlak staan; is dat niet het geval, dan moet ook met. dit verschil in hoogte rekening worden gehouden. Eene andere toepassing van het vuren op groote afstanden op onzichtbare doelen vindt men in het schieten van de hoogte naar de laagte en omgekeerd. Ue theorie van dit vuur berust op de grondslagen van het plon- goerend en indirect vuur, maar verschilt daarvan in zoo verre, dat bij het indirect vuur de kogel eerst doel treft bij het einde zijner baan, terwijl bij het vuren van de hoogte naar de laagte en omge keerd (men zou het hellend vuur kunnen noemen) de kogel over een groot gedeelte zijner baan doel kan treffen, welken vorm het terrein ook moge hebbenen hierin bestaat juist de grootste waarde van dit vuur; immers hoe meer de baan bestrijkend is, dos te groo- ter uitwerking hebben de schoten. Bij de beschouwing van fig. 3 ontwaart mendat bij het vuren van do hoogte naar de laagte de bestreken ruimte kleiner wordt, naarmate het terrein meer en meer het horizontale nadert. Zij de lijn A liI eene zachte helling, dan zal, indien CD en EF de hoog te van een man voorstellen, DE de bestreken ruimte zijn van de baan ACFmaar is bijv. de lijn AHBG de helling, waarvan het gedeelte HG ongeveer horizontaal isdan wordt D'E' de bestreken ruimte, die, zoo als de figuur aangeeft, veel kleiner is dan DE. Hieruit volgt: 1°. dat bij het vuren van de hoogte naar een op horizontaal terrein staand doel, de bestreken ruimte kleiner wordt, naar gelang de schutter hooger staat; 2°. dat de schoten in den grond zullen dringen en weinig rico- eheteeren 3°. dat in verband met punt 1 de afstanden uog juister moeten geschat worden dan op vlak terreiu en dat kogels bijv. bestemd voor eene tirailleurlinieniet zullen vallen in de linie der soutiens of in de reserve. Bij het vuren van beneden naar boven komt de afstand van den schutter tot het punt, waar de kogel den grond raakt, niet overeen

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 622