621 de werking der eerste schoten, voor zoo verre dit mogelijk is, en de correctie ten gevolge van door de Artillerie te verstrekken aanwij zingen nog veel tot de goede resultaten kunnen bijbrengen. Hot laatste is echter niet alleen voldoende om goede resultaten te erlangen, doch daar de vuurdiscipline zal verminderen, naarmate de strijdende mach ten elkander meer en meer naderen en dus het gevaar grooter wordt, moet het ook het streven van ieder zijn, die met eenig gezag be kleed is, die moeilijkheid te overwinnen en zoo veel mogelijk in alle omstandigheden die zoo noodzakelijke vuurdiscipline te trachten te hand haven. In weerwil van alle voorzorgen, vervolgt Boyuslawski, zullen de troepen, die op groote afstanden beginnen te vuren, gevaar loopen, op het beslissende oogenblik gebrek aan munitie te hebben. Dat zal alleen dan waar zijn, als de vuurdiscipline slecht ismaar juist het salvo vuur is het middel om munitieverspilling te voorko men. Eindelijk zegt Boyuslawski: hoe wil men de uitwerking nagaan van salvovuren tusschen 600 en 1800 pas met drie verschillende opzet- hoogten en afgegeven met het doel om het terrein onveilig te maken i Deze rédenen zouden evenzeer de veroordeeling van het artillerie vuur op groote afstanden ton gevolge hebben, daar ook voor de Ar tillerie juiste waarneming evenzeer onmogelijk is. Hiermede zullen we onze beschouwingen over de voor- en nadee- len van het infanterievuur op groote afstanden eindigen, hopende de voordeelen van dat vuur duidelijk in het licht te hebben gesteld, zoodat ons nog overblijft, de gevolgen van dat vuur, als verbetering en wijziging der lading en richtmiddelen, aanvulling der munitie op het slagveld, wijzigingen in de tactiek, enz., te bespreken. Als een natuurlijk gevolg vau het gebruik van het geweer op groote afstanden moest het gewicht van de kruitlading en van den kogel verzwaard worden, waardoor de aanvankelijke snelheid en de bestreken ruimte grooter werden. In het Nederlandsclie leger werd in 1879 het gewicht der kruit lading bepaald op 5 G. kruit No. 2 en een nieuw model kogel aangenomen, ontworpen door den Kapitein Harsveldtterwijl gelijk tijdig de vizieren en de korrels der geweren werden gewijzigd vol-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 628