622 gens het door den Kapitein In de Beton ontworpen model, waar door met het aldus gewijzigd Beaumont-geweer in Nederland thans tot 1800 M. kan gevuurd worden. Het tot dusverre op bijna alle stelsels van geweren op het mid den van den loop geplaatste vizier schijnt intusschen voor het vu ren op de verre afstanden minder doelmatig te zijn. Naarmate toch de vizierklep hooger geplaatst wordt, zal de schut ter genoodzaakt zijn, het hoofd meer op te heffen en den hals ver der uit te strekken om door de vizierkeep en over den korrel op het doel te kunnen mikken. Reeds op 1000 en 1100 pas levert dat, met de tegenwoordige inrichting van ons vizier, voor mensehen van de kleinste taille, moeilijkheden op, zoodat zij eeue gedwongen houding moeten aannemen; hoeveel te meer zal dit dan het geval zijn, wanneer de vizierhoekcn nog grooter wordende schutter zal dan genoodzaakt zijn, de kolf onder den schouder te doen zakken, waardoor het geweer geen voldoend steunpunt meer heeft en dus gemakkelijk uit de richting zal geraken. Op deze wijze schoten de Turken in den laatsten oorlog op 3000 passen zonder gebruik te maken van het vizier, dus geheel in den blinde. Boven en behalve dit ongerief van het vizier, bestaan or andere, die het gebruik er van op de tot dusverre gevolgde wijze voor grootc afstanden onmogelijk maken. Vooreerst kan een schutter, op grooten afstand vurende, niet tegen het binnentalud der borstwering leunen (fig. 6)hij moet eenigszins achteruitgaan, waardoor zijne borst blootgesteld wordt aan het plongeerend vuur van den vijand (fig. 7.) In de tweede plaats kan men met deze richtmiddelen niet in liggende houding vuren, eene houding zoo bijzonder gunstig achter de oneffenheden van het terrein of achter eene in haast opgeworpen lage dekking Ter voorkoming van bovengenoemde moeilijkheden is men er thans op bedacht om de tegenwoordige richtmiddelen, in stede Yan op hot midden, ter zijde van den loop te plaatsen. Aan de rechter zijde aangebracht, biedt deze vizierinrichting het voordeel aan van bij het richten geene gedwongen houding te geven aan hoofd en hals, terwijl de lengte van de richtlijn of m. a. w. de afstand van

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 629