624 van versterkte stellingen, waardoor de strijd in het open veld meer wordt verdrongen. Als nadeelen van deze vizierinrichting worden genoemd 1°. dat de korte richtlijn schadelijk is voor het juist richten, het geen zich echter bij de genomen proeven niet bevestigd heeft; 2°. dat het zijwaarts geplaatste vizier een toevoegsel, geen onder deel van het geweer ismaar even goed kunnen dan de tegenwoor dig gebruikt wordende vizieren, de bajonet en de ontlaadstok zoo genoemd worden; 3°. dat zij minder sterk is dan de op het midden geplaatste richt- middelen; hiertegen kan aangevoerd worden dat, voor den zelfden afstand, bij de zijdelingsche richting de stalen staaf ->3- is van de lengte van de midden op den loop geplaatste richtstaaf, zoodat laatstgenoemde meer kans van breken heeft dan eerstbedoelde; bo vendien kan de boven beschreven vizierinrichting, indien de afme tingen berekend en dus bekend zijn, in elk geweermakersatelier aangemaakt en aan het geweer aangebracht worden, hetgeen met de op het midden geplaatste richtmiddelen, welke gesoldeerd moeten worden, niet altijd hot geval is. Wat verdere proeven ten opzichte van deze vizierinrichting nog zullen leeren en of het gebruik te velde de doelmatigheid er van zal consta- teeren, is nog niet met zekerheid te zeggen, doch voorloopig kunnen we aannemen, dat deze wijziging eene wezenlijke verbetering is, voornamelijk met het oog op het vuren op groote afstanden. Een ander gevolg van het vuren op grooten afstand, en dit vooral in verband met de achterlaadwapensis het groot munitie- verbruik en hierbij doet zich onmiddelijk de vraag ophoedanig op de meest doelmatige wijze in de behoorlijke munitieaanvulling kan worden voorzien. Eene doeltreffende oplossing van dit vraagstuk schijnt nog steeds met moeilijkheden gepaard te gaan; hierbij heeft men voornamelijk het oog op de munitieaanvulling van in het open veld ageerende colonnes. In versterkte stellingen of bjj den belegeraar zal deze aanvulling weinig bezwaren opleveren, daar in het eerste geval de magazijnen onder het onmiddelijk bereik zijn en de belegeraar alle tijd en middelen tot zijne beschikking heeft om, meester zijnde van

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 631