626 mede in verband staande eigenaardige transportwezen in geheel bijzondere omstandigheden verkeeren, zullen wij het bij dit eene voorbeeld laten. Hoewel tegen Inlandsche vijanden het salvovuur op groote afstanden tot de zeldzaamheden zal blijven behooren en das de munitieaan- vulling voor de tegenwoordig in gebruik zijnde geweren wel op de thans gevolgd wordende wijze kan blijven plaats hebben, zou deze aanvulling tegenover een Europeesdien vijand verre van voldoende zjjn en zou zij dat nog in grootere mate wordenindien men hier een maal overging tot de invoering der repeteergeweren, waarmede in den laatsten tijd in Europamet name in Duitschland en Italië zoo vele proeven worden genomen. Een door ons tegen een Europeeschen vijand te voeren oorlog zal meer een defensief dan offensief karakter dragen, waardoor iii do meeste gevallen bij tijds in de munitieaanvulling zal kunnen voorzien worden, maar ontmoetingen in het open veld zullen daarom niet tot de onmogelijkheden behooren, en wij gelooven, dat dan de boven beschreven, in Rusland in practijk gebrachte wijze van aanvulling zeer is aan te bevelen. Zien we thans, welken invloed de nieuwe wijze van vuren zal uitoefenen op de tactiek der drie wapens en beschouwen we daartoe allereerst de Infanterie. De gevolgen van den invloed van dat vuur op de tactische vormen der Infanterie worden hieronder nader omschreven, doch in het alge meen is als stelling aan te nemén, dat de actieve kracht der Infan terie daardoor grooter wordt. Bij nadere beschouwing trekt het onder- volgende de aandacht 1° de bewegingen, ten doel hebbende het verplaatsen der troepen van het eene punt van de gevechtslinie naar het andere, zullen veel meer tijd vereischen dan vroeger, omdat zij op veel grooter afstand van den vijand moeten plaats hebben; 2° de reserves zullen, om ongeschokt te blijven, zich verder van de tegenpartij moeten opstellen, minstens op 1600 passen, waardoor haar optreden in het gevecht een marsch van 15 minuten zal vereischendie niet zeer veilig zal zijn 3° schijnbewegingen en overvallingen worden door het vuur op

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 633