627 grooten afstand begunstigd en de tegenpartij wordt er door gedwon gen, zich op grooten afstand bedekt op te stellen en zich te bewegen 4° de aanvaller zal vroeger tot het aannemen der aan vals vormen moeten overgaan en trachten, zoo spoedig mogelijk door zijn vuur de overhand te krijgen op dat van den verdediger en zoo mogelijk dit tot zwijgen trachten te brengen, zelfs al heeft zijn vuur weinig of geene uitwerking, daar hij toch den verdediger zal schokken en diens 'vuur minder moorddadig maken 5° troepen, die eene omtrekkende beweging maken, kunnen door het vuur op grooten afstand meer plotseling handelend optreden, waar door de beslissing zal bespoedigd worden. Eene legerafdeeling, die door de omstandigheden gedwongen wordt, eene verdedigende stelling in te nemen en daarin den aanval der tegenpartij af te wachten, waartoe zij voor het begin van het gevecht slechts eenige uren tijds tot voorbereiding heeft, zal zooveel mogelijk partij trekken van het terrein om den vijand het hoofd te bieden. Vóór de toepassing van het vuur op grooteu afstand.werd de na volgende opstelling aangenomen. De bezettingstroepen werden in drie liniën opgesteldde voorstein eene dunne tirailleurliniebe zette den buitensten randdaarachter stonden de soutiens en reserves, gereed om in de voorste linie plaats te nemen, naarmate de aan valler sterker opdrong of die linie gevaar liep van te worden door gebroken. De reserves bleven zoo lang mogelijk bij elkaar in de hand hunner aanvoerders, ten einde op het beslissend oogenblik sterke reserves in het vuur te kunnen brengen. De toepassing van het salvovuur op groote afstanden wijzigt deze opstelling geheel en al. Iieeds van het eerste moment af zal de voorste linie sterk moeten bezet zijn om van de verre dracht van het geweer partij te kunnen trekken en om een hagel van projectielen op den vijand te kunnen werpenhiertoe zullen tirailleurs alleen niet voldoende zijn, maar moeten gesloten troepen op de meest geschikte punten in die liniën plaats nemen. De meest geschikte opstelling dier gesloten troepen is in het open veld achter tirailleurloopgraven, want in boschrijke gedeeltenachter 40

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 634