628 - heggen of In hofsteden kan zicli geene gelieele compagnie, dikwijls zelfs geen peloton op twee gelederen voor het salvovuur opstellen. Boschjes toch zijn meestal te dicht of belemmeren althans meestal eene geregelde opstelling; heggen beletten een ruim uitzicht en een o-oed richten; evenzoo muren, terwijl geen dezer terreinvoorwerpen eenige dekking tegen Artillerie aanbiedt. Hoedanig zal nu de aanvaller tegen deze veldverschansing ageeren Beschouwen wij daartoe zijne handelingen eerst tegen eene vluch tige terreinversterking. Hoewel in 1870 de aanvallen der Duitschers op de versterkingen der Fransehen altijd gelukten, geschiedde dat niet zonder zware ver liezen en na dikwijls te zijn teruggeslagen, terwijl dat succes voor zeker voor een groot gedeelte het gevolg was van het weinig partij trekken van het terrein door de Franschen. In 1877 was dit niet het geval. De Turken vertrouwden niet op manoeuvres en evenmin op hunne uitstekende bewapening; zij trachtten van de verdedigings kunst steeds de grootst mogelijke partij te trekken. Elke stelling werd door hen versterkt. Ha den val van Plenma stieten de Russen bij het voortrukken tot aan den Balkan op eene reeks redoutes, die allen door hen moesten genomen worden, alvorens hunne operation te kunnen voortzetten, waardoor de kracht van den aanvaller werd gebroken. De meest onverschrokken en goed geleide aanval stuitte af op deze aarden versterkingen. Zeer zeker zou het gebruik van Artillerie deze nieuwe verdedi gingskracht kunnen fnuiken, indien de verdediger alleen gebruik maakt van de terreinhindernissen, die de natuur hem aanbiedt, maar dit zal niet het geval zijn, indien hierbij nog werken met sterke profielen worden aangelegd. De kracht der Artillerie is overwegend eu verijdelt alle pogingen van den verdediger, indien deze zich verschanst achter woningen, muren, heggen, enz., zoo als dit bijv. plaats had te Grcivelotte, waar de stelling der Franschen bij St. Privat en Roncourt slechts door zulke terreinhindérnissen versterkt was en geene bijzondere aarden werken de verdedigingskracht verhoogdenhier besliste de Dnit- sche Artillerie alleen het succes van den dag. Maar dat succes zal men niet verkrijgen, als dc verdediger, in-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 635