- 629 stale van alleen het terrein te benutten, ook nog aarden werken op richt met sterke profielen. Zoolang de Turken om Plewna hunne bezettingstroepen achter de borstweringen hadden opgesteld, leden deze door de Russische Artillerie groote verliezen, terwijl hun belet werd, over dag aan de versterkingen te werken. Maar spoedig ver anderden zij hunne opstelling en plaatsten de bezettingstroepen der redoutes in diepe en nauwe loopgraven, op eenigen afstand voor deze werken en hiertegen was de Russische Artillerie machteloos; de re serves werden achter terreinplooien of buiten bereik der Artillerie opgesteld, zoodat de Russen zeiven moesten bekennen, dat voor Plewnct hunne Artillerie eene weinig bcteekenende rol had gespeeld. Het schijnt dus bewaarheid te zijn, dat de Artillerie machteloos is tegenover eene min of meer uitgestrekte verdedigingslijn van veldwer ken. Maar daarin kan te gemoet gekomen worden door het infan- terievuur op groote afstanden, namelijk door een werkzaam plongee- rend vuur te richten op de verdedigers dezer werken. De uitwer king van dit vuur zal echter afhangen vau het oogenblik, waarop het wordt afgegevenindien de reserves getroffen worden, terwijl de aanval plaats heeft, zal deze veel kans van slagen hebben; maar steeds zal het zeer moeilijk zijn om deze beide operatiën gelijktijdig te doen geschieden, hetgeen toch een hoofdvereischte is. Bij menigeen zal waarschijnlijk de vraag oprijzen: waarom zal, indien de verdediger op het gevechtsterrein gebruik maakt van hulp middelen en van eene wijze om zich te verdedigen, alleen in gebruik bij den vestingoorlog, de aanvaller niet de zelfde middelen toepassen voor den aanval: m. a. w. waarom zou hij geen zwaarder geschut gebruiken? Het antwoord hierop moet door de practijk geleverd wordende Russisch- Turksche oorlog verschaft ons daartoe een voor beeld. Bij het bombardement van Plewna werden 40 stukken belege ringsgeschut gebezigd, welker gezamenlijke uitwerking nihil was. Om de beslissing te verkrijgen, moet men tot den stormaanval overgaan en daarbij komen de geweren van den verdediger in hun krachtigst element, Slechts als er samenwerking bestaat tusschen het artillerievuur en den stormaanval op een werk, mag men op succes rekenen, zoo als bleek in den slag bij Madjadagk nabij Karsmaar in het algemeen

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 636