631 Gedurende den marsch der Infanterie beweegt zich de Artillerie op hare flanken en ondersteunt den aanval dooi' haar vuur op het punt van aanval te richten De Artillerie biedt gedurende deze periode van het gevecht aan de tegenpartij een belangrijk dool aan, daar zij op grooten af stand zichtbaar is en zich door verandering van stelling niet aan het salvovuur kan onttrekken. Zoo gebeurde het o. a. in den oor log van 187071, dat geheele batterijen van de Duitschers op 1200 pas van de Franschen buiten gevecht gesteld werden. Moet de aanvallende Infanterie terugtrekken, dan opent de Artil lerie het vuur op den vervolger om de terugtrekkende troepen in de gelegenheid te stellen, weder tot het offensieve over te gaan; dit is echter voor de Artillerie een gevaarlijk oogenblik en zij zal in tijds het vuur moeteu staken, indien er gevaar bestaat, dat zij wordt afgesneden of te groote verliezen lijdt door het vuur van den vervolger, dat zeer zeker zoo veel mogelijk op de Artillerie zal worden geconcentreerd. In het algemeen kan men als regel stellen, dat de Artillerie de aanvallende Infanterie zal volgen binnen het werkzaam geweervuur van de vijandelijke Infanterie: 1°. indien redenen van tactischen aard de nadering der Artillerie, zelfs ten koste van zware verliezen, onvermijdelijk vorderen; in dit geval zal het doelmatig zijnhiertoe slechts een gedeelte der Artillerie te gebruiken en het overige gedeelte in reserve te houden; 2°. indien het vuur onzer batterijen of wel 's vijauds eigen maatre gelen hem reeds in het begin van het gevecht zoodanig afgemat of verzwakt hebben, dat hij geen goed gericht en goed werkend vuur kan onderhouden 3°. indien het terrein goede beschutting aanbiedt; en 4°. indien de ffontaanval plaats heeft in vereeniging met eeue omtrek king waardoor de kracht en de aandacht van den vijand verdeeld zijn. Uit het vorenstaande volgt aizoo, dat de rol van de Artillerie niet meer bestaat in het aanvallend optreden met de Infanteriemaar slechts in het steunen van dit wapen met een goed gericht vuur. Hare hoofdrol bestaat in het inleiden van het gevecht, waarin zij echter tegenwoordig door de Infanterie kan geholpen wordenterwijl

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 638