633 tirailleur, gebruik makende van het terrein, met daar achter marehee" rende soutiens en reserves, die, naar gelang men het aanvalspunt nadert, in de tirailleurlinie inschuiven; de tweede in compagnies colonnes op deploiementsafstand. Hoewel dus de linieformatie hier in hare volle kracht iszal men bij het avanceeren tot den aanval toch onwillekeurig de colonueforma- tie zien te voorschijn treden; daar toch de moeilijkheden, die de verschillende compagniescolonnes te overwinnen hebben om de vijan delijke linie te naderen, niet allen even groot zijn, zal de eene spoe diger avanceeren dan de andere en soms achter eenc andere schuiven, maar daar dit zal plaats hebben, naarmate men de vijandelijke stelling dichter nadert, zal het salvovuur minder groote uitwerking hebben, omdat de echelons steeds in beweging zijn. De hier boven beschouwde en door erkende schrijvers opgegeven voor- en nadeelen resumoerendekan men als regel aannemen, dat het salvovuur op groote afstanden, in 1870 en 1877 zonder ondervinding en zonder voorbereiding in practijk gebracht, voort aan een gewichtigen factor zal uitmaken van het onderricht van den soldaat. Ten einde dus niet met in het vuren op groote afstanden onge oefende troepen tegenover een beter daarin afgerichten vijand in het nadeel te zijn, is het noodig, dat zoo spoedig mogelijk dienaangaande vaste regels en voorschriften worden samengesteld en de soldaat met allen mogelijken ijver tot een goed schutter worde gevormd, die het nut van het vuren op grooten afstand begrijpt. Om dat doel te bereiken, zal men zonder andere onderdeelen van het onderwijs van den troep te verwaarloozenmeer dan vroeger zijne aandacht moeten wijden aan de schietoefeningen en de theorie daarvan, opdat hij gewend worde aan eene strenge vuurdiscipline. Verder moet vooral het kader theoretisch en practisch goed geoefend en ieder officier doorkneed zijn in alles wat betrekking heeft op het schietendo voorbereidende oefeningen en het schatten van afstanden, opdat zij in de practijk aan een juiston blik de noodige kalmte paren, die alleen verkregen worden door de overtuiging, dat een ieder voor zijne taak berekend is. Alleen door goede aanvoering kan men voorkomen, dat een troep

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 640