634 zijne munitie verspilt eu zich daardoor in het heetst van het gevecht machteloos gevoelt. Vóór het gevecht moet het te bereiken doel nauwkeurig worden medegedeeld en de dienaangaande te geven bevelen duidelijk en juist worden kenbaar gemaakt; want zoodra een troep eenmaal binnen het werkzaam geweervuur der tegenpartij is gekomenis het wijzi gen van verkeerd begrepen bevelen als het ware onmogelijk. Ook met het oog op de omstandigheid, dat meestentijds een groot aantal officieren en dikwerf in de eerste plaats de leiders der troe pengedeelten buiten gevecht worden gesteld, zal het nauwkeurig bekend maken van het doel, zoo mogelijk aan ieder officier, een ver- eischte zijn. In het voorgaande is getracht, de bewijzen te leveren, dat het vuur op grooten afstand als een onontbeerlijke factor in de tegen woordige vechtwijze optreedt en dat elk leger, dat aanspraak maakt op deugdelijke geoefendheid, daarin bedreven moet zijn. Bij het Nederlandsche leger werden reeds de daartoe noodzakelijke wijzigingen in de bewapening ingevoerd. Moge daarom de hoop niet ijdel zijn, dat het Indische leger niet te lang daarvan zal verstoken blijven, opdat het, wanneer eenmaal eene Europeesche strijdmacht onze bezittingen mocht aanvallen, niet alléén den ouden roem van dapperheid en krijgstucht kunne handhaven, maar dat die deugden, verhoogd door eene degelijke bewapening en oefening overeenkom stig de eischen des tijds, het in staat stellen, den vijand terug te wij zen eu vau eene herhaling zijner veroveringsplannen te doen afzien. Hoe meer de geest van vooruitgang streeft naar verbetering van dc oorlogswerktuigendie op zich zeiven slechts doode krachten zijn, des te meer moeten wij ons toeleggen op de ontwikkeling van den geest, die deze doode krachten moet bezielen. Moge deze bijdrage den lust daartoe voor het besproken onder werp bij enkelen slechts opwekken, ik zoude mijne moeite ruim schoots beloond achten. Mnntok1 Maart 1881. C. C. H. Smit, 1« Luitenant-adjudant der Infanterie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 641