53 overwegend kan zijn, vooral daar, waar de quaestie van gedragen Artille rie ter sprake komt;" maar „acht het niet onmogelijk, dat onze tegen woordige, werkelijk soliede houten bergaffuiten tegen de uitwerking van het nieuwe berggeschut bestand zouden blijken te zijn en zij dus voor den nieuwen vuurmond behouden zouden kunnen blijven. Mocht deze hoop niet vervuld worden, zoo wenscbte ik het muildier niet met affuit en raden te beladen, maar deze afzonderlijk op een last dier te vervoeren, zooals bij de Zwitsersche Artillerie toch reeds geschiedt. De last van het laatste muildier kan dan nog met kleinere voorraad- stukken grooter gemaakt worden. De last van het muildier, dat het affuit te dragen krijgt, wordt dan tot 112,5 KG. herleid, en bedraagt dus nog minder dan die van de muildieren, op dit oogenhlik hij de 5e com pagnie Artillerie te Salatiga in gebruik, die aan het tegenwoordige af fuit met raden 139 KG. te dragen hebben. Het tegenwoordige Zwitsersche bergmaterieel heeft zeer veel overeen komst met het materieel, thans in Indië in beproeving. Tot laatste proef werd in eerstgenoemd rijk in Augustus 1878 een marsch van 6 dagen door de meest bergachtige kantons gemaakt. Dien proefmarsch nu heeft het genoemde materieel op zeer voldoende wijze doorstaan. Ik weet niet of er reeds beschikkingen zijn genomen voor een nieu wen of gewijzigden draagbok voor het nieuwe geschut, maar zou in elk geval eene kennisneming van het Zwitsersche draag- en trektuig en de wijze van opladen, daarbij gevolgd, zeer wensehelijk achten. Ik ben er niet in kunnen slagen, mij met de samenstelling van dit tuig bekend te maken. Allerlei soorten van draagtuigen: Fransche, Chineesche, enz. zag ik in Indië', alleen Zwitsersche niet. Staat het kleine Zwitserland in vele za ken op artilleristisch en algemeen krijgskundig gebied in de laatste jaren niet vooraan Ook kan het tegenwoordige proef-model trek- en draagtuig de onverdeelde goedkeuring van hem, die er kennis mede maakt, niet weg dragen; kennelijke gebreken kleven het aan; zoo was het aantal druk kingen op den marsch van Salatiga naar Babakan en terug, in Augus tus en September van het vorige jaar, zeer aanzienlijk. Bij het Zwitsersche trek- en draagtuig worden kanon en affuit op den draagbok onbewegelijk gehouden door hieraan bevestigde beweegbare ijzeren armen, die met ringen aan de tappen van het kanon en daartoe aan het affuit aangebrachte tappen verbonden worden. Deze wijze van ver binding verkies ik verre boven de tegenwoordige met riemen. Slechte

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 64