654 belangen, ook nog voor die van andoren op te komen. Werd die deugd nietzoo als tegenwoordigdoor de meer en meer materialistische richting van onzen tijd, ook in het leger (waar zij het meest beoefend behoort te worden) minder opgemerkthet feitdat een oud-Minister van Oorlog in Nederland met eene taaie volharding en een talent, als gold het zijn eigen naamvoor het recht van verongelijkte Indische bevelhebbers pleit waar zijne Indische evenkniën tot dusverre zwegen zoudein onze dagen, niet als een buitengewoon verschijnsel zijn geciteerd. Wie onzer zal dan ook niet gaarne de tolk willen zijn van veler dank baarheid zoowel bij den Generaal Booms als bij den Kapitein De Bas Bij die dankbaarheid over onverplichte diensten behoort openlijke waar deering. Sluit die waardeering geene billijke critiek uit, die critiek zij bovenal humaan. Indien de Kapitein De Bas in zijn hier aangekondigd opstel over de Indische Cavalerie enkele denkbeelden voorstaat, waarmede de officier van het Indische leger geen vrede kan hebben, men vergete niet, op welk standpunt de schrijver staat en hoeveel moeite het aan vele Indische offi cieren geheel vreemd aan het Nederlandsche leger, zoude kosten, een opstel over een der belangen van dat leger te leveren, dat den toets der moederlandsche critiek zoude kunnen doorstaan. Die denkbeelden te releveeren, is ons doel niet. Zeer zelden slechts wijkt dit tijdschrift van den regel af, om behalve boeken en brochures, ook tijdschrift-artikelen te bespreken, 't Was ons hoofdzakelijk te doen, den hooggeachten wapenbroeder uit het andere Koninklijke leger een flinken handdruk aan te bieden voor zijne belanglooze hulp. Moge ook hij daarvan vruchten plukken! Repertorium op de Koloniale Litteratuur of systematische inhoudsopgaaf van hetgeen voorkomt over de Koloniën (beoosten de Kaap) in mengelwerken en tijdschriften van 1595 tot 1865 uitgegeven in Nederland en zijne Overzecsche Bezittingen door J. C. Hooijkaas, in leven Commies bij het Dep. van Koloniën, ter perse bezorgd door Dr. W. N. Du Bieu. Vierde stuk, tweede deel, tweede helft. AmsterdamP. N. Van Kampen en Zoon. 1880. Zie pag 145 en 116, jaargang 1880, deel I van dit tijdschrift.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 661