58 looningen, onderscheidingsteekenen der verschillende rangen en graden, verplichtingen op transport en te velde, enz. enz. moeten hierin vermeld worden. De samenstelling van eene dergelijke handleiding is echter geen gemakkelijk werk. Ten einde de ambitie gaande te houden, moeten de theoriën niet te lang duren en de manschappen daarbij niet vermoeid worden. Daarom doe men hen onder schaduwrijke boomen of in loodsen, op banken plaats nemenen men bespreke slechts enkele onderwerpen, ten einde het bespro kene beter te doen onthouden. Steeds voege men, zoo mogelijk, bij een Europeesch korporaal of sergeant een Inlandschen graadgenoot om daar, waar eerstgenoemde in zijne taalkennis te kort schiet, als tolk op te treden. Indien de manschappen zoodoende tot de overtuiging komen, dat zij niet nutteloos, maar steeds met vrucht worden bezig gehouden, dan zullen zij ook meer ambitie betoonen. De theoretische geoefendheid van den troep zal er door winnen. Alexander. De positie der Adjudanten-onderofficierdienstdoende officier. Bij het wapen der Infanterie bevinden zich nog ongeveer 50 Adju danten-onderofficier, dienstdoende officier. Door de reductie, die het wa pen der Infanterie in den laatsten tijd heeft ondergaan, zullen, zegt men, een paar van verlof terugkeerende Luitenants, ten gevolge van overcompleet bij hun wapen, op non-activiteit gesteld moeten worden. Dat feit heeft zich sedert negen jaren niet voorgedaan! Maar, eene andere vraag is het: is zoodanige non-activiteitstelling wettig? Zoolanger bij het wapen der Infanterie nog ee?i Adjudant-onderofficier, dienstdoende officier gevonden wordt, wil dat zeggen, dat hij eene ontbrekende Tweede Luitenantsplaats inneemt. Wat moet er nu gebeuren, vragen wij, indien de Tweede Luitenants er zijn Moet dan de meerdere op het ontbreken van den minderewaarnemer, wachten of de laatste voor den eerste plaats maken Iets anders is het, wanneer de meerdere de plaats of betrekking van den mindere als waarnemer inneemt. Dan gebiedt de billijkheid, dat de meerdere voor den mindere plaats maakt. Nu is het anders om. W.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 69