67 moet meer doen. Zij moet, volgens hem, onze bezittingen ook behouden, ten einde ze, zedelijk en stoffelijk ontwikkeld, aan het nageslacht te kunnen overmaken. Dat moet de Nederlandsche Marine doen. Voorwaar, eene grootsche en verhevene taak. „Maar daarvoor is het in de eerste plaats noodig, dat zij eene Neder landsche marine zij en blijve, en dat het personeel in geestkracht, in zeemanskennis, in stoutheid en ervaring, zij en blijve Nederlandsch. Geene Koloniale marine, onder welken naam of vorm ook, al veronder stelt men, dat al de schepen voor de Indische dienst goedkooperen doel matiger in Indie gebouwd zouden kunnen worden; want wat men al zoodoende op de schepen uitzuinigt, verliest men in eigenschappen van het personeelen wat de schepen in doelmatigheid zouden kunnen ge wonnen hebben, zou door de mindere geschiktheid van het personeel geene vergoeding aanbieden. Een goed Nederlandsch personeel, dat niet dooi langdurige koloniale diensten, met gebrekkige ingewanden en een ondermijnd zenuwgestel een Europeeschen vijand onder de oogen moet zien, maai dat krachtig van lichaam en sterk van geest iszal met een min der doelmatig vaartuig wonderen verrichten, terwijl het keurigste en doelmatigste schip in handen van uitgeputte gestellen, de vlag geene eer zal kunnen aandoen. Het Indische leger verkeert in geheel andere om standigheden dan het personeel der marine, dat tegenwoordig onder de tropische zon geblakerd, en door de warmte der stoomketels verzengd wordt. Wanneer de vroegere zeilmarine niet bestand was tegen de scha delijke inwerking van het klimaat alleen, hoeveel minder zal men dan in den vervolge bestand kunnen zijn, nu zich de nog schadelijker inwerking van den stoomketel in ijzeren vaartuigen er bij voegt. Men denke niet, dat het personeel even goed kan aangekweekt worden, onverschillig of de schepen bij uitzondering of grootendoels op Java gebouwd worden. De uitkomst zou het tegendeel leeren, maar niet voor dat het personeel met al zijne goede traditiën verloopen zou zijn, terwijl men veel meer geld zou willen uitgeven, dan door den aanbouw op Java vermeend wordt te zullen gespaard worden, en wel door een even groot personeel, als in Indiè dienst doet, alleen tot oefening, in opzettelijk daarvoor te bouwen schepen, buiten de verzengde luchtstreek in dienst te houden. Men zal later eerst bespeuren, welken heilzamen invloed het varen naar Indiè in de stoomschepen 4e klasse op de zeeofficieren gehad heeft. Wat de meer dere doelmatigheid betreft, deze kan alleen bestaan in betere luchtver- verschmgwant de doelmatigheid als oorlogschip kan in Europa beter beoordeeld worden dan op Javaen zoo die betere luchtverversching op

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 78